Vo štvrtok večer sa v rožňavskej katedrále Nanebovstúpenia panny Márie konala svätá omša na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej a Poslednej večere Ježiša so svojimi učeníkmi.
Jej súčasťou bol aj obrad umývania nôh dvanástim mužom.
Podstatou Zeleného štvrtka je pre kresťanov spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej a sviatosti kňazstva. Katolícki biskupi na celom Slovensku slúžili predpoludním spolu so všetkými kňazmi svojich diecéz sväté omše na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva. Počas týchto omší, ktoré sa nazývajú Missa Chrismatis, posväcujú aj tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenov a olej chorých.
Olej je znamením sily a v liturgii sa používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých, pri vysvätení kňazov apod. Kňazi si v rámci týchto predpoludňajších omší svätenia olejov obnovujú svoje kňazské sľuby.
Pomazanie katechumenov olejom pri udelení sviatosti krstu má byť znamením posily v boji so zlým duchom. Olej chorých (Oleum infirmórum) sa používa pri pomazaní chorých, posilňuje chorých a starých ľudí na duši i na tele, zmierňuje ich bolesť a úzkosť.
Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady. U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradu tak, že ich pomazali olejom. Pomazanie krizmou pri krste alebo birmovaní znamená prevzatie úlohy žiť podľa Ježiša, ktorý je naším Kráľom.
V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa popoludní a večer konali služby Božie ako spomienka na ustanovenie Večere Pánovej počas poslednej večere Pána Ježiša Krista so svojimi dvanástimi učeníkmi.
Foto a Video: Inforoznava.sk / Michal Valaštek