Tento rok mala Krížová cesta, ktorú sa Svätý Otec František modlil spolu s veriacimi na Veľký piatok v rímskom Koloseu, niečo spoločné aj so Slovenskom.
Obrazy výjavov krížovej cesty v brožúrke s textami meditácií, ktorú mali veriaci v Ríme k dispozícii, pochádzajú totiž z kostola Sedembolestnej Panny Márie vo farnosti Pohorelá v Rožňavskej diecéze. Ako dar pre kostol dali v roku 1927 obrazy namaľovať rodáci z Pohorelej, ktorí pracovali v Amerike. Séria 14 výjavov v klasických kompozíciách, vytvorená technikou oleja na plátne (95 x 125 cm) pochádza z ateliéru Jozefa Neškudlu v Jablonnom nad Orlicí. Obrazy sú zasadené v ozdobných rámoch (124 x 225 cm) z politúrovaného dreva so zlátenými ornamentmi.
„Chcem sa poďakovať kňazovi banskobystrickej diecézy Jánovi Dubinovi, ktorý pôsobí na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne, ktorý sprostredkoval a zabezpečil, aby sa našej farnosti i celému Slovensku dostalo tejto pocty,“ uviedol jej správca Slavomír Marko.
Pri pobožnosti Krížovej cesty v rímskom Koloseu zazneli meditácie Mons. Renata Cortiho, emeritného biskupa severotalianskej diecézy Novara, ktorý dal svojím zamysleniam názov „Kríž – žiarivý vrchol lásky Boha, ktorý nás stráži. Aj my sme povolaní byť strážcami z lásky“.
Zaoberal sa v nich aktuálnymi témami ako sú prenasledovanie pre vieru, spravodlivosť, rodina, utrpenie či zneužívanie maloletých.
Téma: Dotyky vzkrieseného
Prof. Jozef Leščinský, ktorý začínal v 80-tych rokoch minulého storočia ako kaplán v Rožňave, dnes už pedagóg Katolíckej univerzity v Ružomberku a šéfredaktor časopisu pre kresťanskú kultúru Verbum, bol hosťom Jaroslava Fabiána v relácii Karmel v rádiu Lumen.
Zvukový záznam rozhovoru, odvysielaného večer na Veľkonočnú nedeľu, si môžete prehrať na tomto odkaze s dátumom 5. 4. 2015.
Foto: L’Osservatore Romano