Kto by nepoznal rožňavskú katedrálu? S netradične farebne „doladenou“ fasádou a s vežou, stojacou akoby opodiaľ. Práve odtiaľ sa rozoznievajú zvony ponad mesto. Poďte sa s nami pozrieť do jej útrob .-)
Samotná veža, atypicky stojaca vedľa stavby katedrály, skrýva vo svojich vysokých stenách aj kedysi obývaný byt. Niekoľko záberov odtiaľ nafotil a tajomnú atmosféru priestoru skrášlil Gabriel Vjeszt ml.
A pozreli sme sa aj celkom hore, na obrovské zvony, ktoré sú nielen Rožňavčanom známe svojim mohutným zvukom. Cez mreže okien sme potom namierili objektív na mesto z pohľadu, ktorý nie je veľmi známy, ba takmer vôbec. Posúďte sami.
Popis pamiatky na stránke Turisticko-informačného centra mesta Rožňava:
Biskupská katedrála, do r. 1776 farský kostol Nanebovzatia Panny Márie bola postavená na začiatku 14. storočia (1304). Pôvodnú gotickú jednoloďovú stavbu s polygonálnou svätyňou na začiatku 16. storočia rozšírili o severnú loď a neskorogotickú tzv. Bakóczovu kaplnku bohatú na kamenárske detaily. Prekrásne gotické pastofórium z r. 1507 je jedným z mála umeleckých diel pripomínajúcich stredovekú podobu interiéru. Jedným z najvzácnejších umeleckých diel v katedrále je neskorogotická tabuľová maľba Metercia z r. 1513. Samostatná barokovo-klasicistická zvonica (1799) je dielom rožňavského staviteľa Jána Mayera.