V sobotu volíme Európu

Už túto sobotu sa konajú na Slovensku voľby do 751-členného Európskeho parlamentu (EP), v ktorom má Slovensko 13 mandátov. Voliť sa bude v 28 členských štátoch Európskej únie.
Od roku 1979 sa poslanci volia priamym všeobecným hlasovaním na obdobie 5 rokov. Každá krajina rozhoduje o tom, akou formou sa uskutočnia voľby, ale pritom musí zaručovať rovnosť pohlaví a tajné hlasovanie.
Volebný proces nie je jednotný a univerzálny. Len v štyroch členských štátoch je hlasovanie povinné (Belgicko, Cyprus, Grécko a Luxembursko) a iba občania troch štátov nemôžu hlasovať za svojich národných kandidátov zo zahraničia (Írsko, Malta a Slovensko).
Hlasovanie v eurovoľbách má niektoré národné špecifiká aj v iných oblastiach. Kým v deviatich krajinách (vrátane Slovenska) je zo zákona potrebné prekročiť päťpercentný prah na úspech vo voľbách, v troch štátoch ide o 4 percentá, dve krajiny majú dvojpercentný prah úspešnosti, na Cypre je to iba 1,8 percent a 13 krajín nijaký volebný prah nevyžaduje.
Krajiny EÚ sa odlišujú aj minimálnym vekom kandidátov za europoslancov. V 15 krajinách do EP môžu kandidovať už 18-roční občania, Slovensko patrí medzi deväť krajín, kde je to možné od 21 rokov, v Rumunsku túto šancu majú občania od 23 rokov a v troch krajinách (Cyprus, Grécko, Taliansko) až po dovŕšení veku 25 rokov.
Kreslá sa prideľujú na základe počtu obyvateľov každého členského štátu. Poslanci EP sa rozdeľujú do skupín podľa politickej, nie štátnej príslušnosti. Pri európskych voľbách platí zásada pomerného zastúpenia.
Politických skupín bolo v doterajšom parlamente sedem – Európska ľudová strana, Pokroková aliancia socialistov a demokratov, Aliancia liberálov a demokratov, Európski konzervatívci a reformisti, Zelení/Európska slobodná aliancia, Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica, Európa slobody a demokracie.
Po týchto voľbách pravdepodobne vznikne nová skupina – Európska aliancia slobody, ktorá bude zastrešovať extrémnu pravicu z protieurópsky zameraných politických strán. Pre hlavné politické skupiny – ľudovcov, socialistov a liberálov, to bude v takom prípade znamenať nutnosť väčšej spolupráce pri presadzovaní európskej agendy.
Na Slovensku kandiduje 29 politických strán a hnutí. Volič môže na vybranom hlasovacom lístku zakrúžkovať najviac dvoch kandidátov. Na stránke ministerstva vnútra si môžete pozrieť kompletný zoznam kandidátov.
Foto: infoRoznava.sk
Ondrej Dostál: Som euroskeptik. Ale Brusel nie je Moskva. A pravda nie je uprostred
Michal Havran: Prečo som za európsku federáciu
František Šebej: Žijeme nebezpečné časy
Ako funguje rozpočet Európskej únie? (Zvoľte si jazyk titulkov)

Koho voliť? Otestuje sa vo volebnej kalkulačke

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery