V piatok, na deň jarnej rovnodennosti, sme mohli aj na Slovensku pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Predtým sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie na našom území pred štyrmi rokmi, 4. januára 2011. Najbližšie sa tak stane v júni 2021.
Zatmenie bolo na našom území viditeľné približne dve hodiny 20 minút a v najväčšej fáze boli zakryté približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá približne 60 percentám jeho plochy.
Zatmenie bolo v Rožňave možné pozorovať od 9:42:53, maximum o 10:52:02 a koniec o 12:03:00 hodine.
Pozorovanie nebeského divadla organizovala aj rožňavská hvezdáreň, spadajúca pod Gemerské osvetové stredisko, vo svojich priestoroch na Kalvárii. V Rimavskej Sobote prišli astronómovia z tamojšej hvezdárne medzi ľudí do centra mesta, kde inštalovali ďalekohľady.
Piatkové zatmenie bolo pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia, takzvaný pás totality, postupne prechádzal severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončil na Severnom póle.
Najdlhšie trvalo úplné zatmenie v Nórskom mori východne od Islandu, kde Mesiac zakryl Slnko na dve minúty a 47 sekúnd a v tomto mieste mal pás totality šírku 463 kilometrov.
Zatmenie Slnka nastáva podľa astronómov v čase okolo novu Mesiaca, keď sa Mesiac pri svojom orbitálnom pohybe okolo Zeme dostane do blízkosti spojnice Zem-Slnko. Vtedy tieň Mesiaca opíše na povrchu Zeme úzky pás, z ktorého je pozorovateľné úplné zatmenie. Z rozsiahlych oblastí okolo tohto pásu je zatmenie pozorovateľné iba ako čiastočné.
Pri každom úplnom zatmení Slnka možno pozorovať aj čiastočné. To však neplatí naopak. Čiastočné zatmenie nemusí mať úplnú fázu. V dlhodobom priemere nastávajú ročne spravidla dve zatmenia Slnka a dve zatmenia Mesiaca.
Ďalšie zatmenie Slnka nastane 13. septembra 2015 a bude pozorovateľné iba ako čiastočné z Južnej Afriky, Madagaskaru a Antarktídy. Posledné úplné zatmenie Slnka bolo pozorovateľné v novembri 2012 v Austrálii. Najbližšie bude viditeľné v Indonézii v marci 2016.
Viac informácií o tom nájdete na stránke www.astro.sk.
Foto: infoRoznava.sk / Gabriel Bogdán