Vo štvrtok 28. apríla sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave konala vernísáž k výstave Tragédia Lidíc ,dokumentujúca krvavé udalosti z roku 1942 v tejto stredočeskej obci. Nacistické jednotky ju v reakcii na atentát na Reinharda Heydricha vypálili, zrovnali so zemou a na mieste zavraždili 173 mužov od 14 do 83 rokov.
V nasledujúcich týždňoch boli zabití ďalší 26-ti obyvatelia obce. Ženy skončili v ženskom koncentračnom tábore Ravensbrück. Niekoľko málo detí bolo ponemčených a dočkalo sa návratu domov, ostatných 82 však zahynulo v pojazdných plynových komorách vo vyhladzovacom tábore Chełmno v Poľsku.
Banícke múzeum si túto výstavu zapožičalo od Památnika Lidice a v rožňavskej galérii pripravilo výstavu s popismi osudov účastníkov tragédie so špeciálnym zameraním práve na osud lidických žien a detí. Múzeum doplnilo výstavu z vlastných fondov zbierkovými predmetmi, dokumentujúcimi dobovú výzbroj a výstroj nemeckých jednotiek SS, ako aj Červenej armády .
“Rožňavskej verejnosti chceme predstaviť novú výstavu, ktorá sa síce venuje udalostiam z pred viac ako 70 rokov, no táto téma je stále veľmi aktuálna. Návštevníci tu môžu vidieť príklad tvrdej represie totalitného režimu, ktorá stála množstvo nevinných civilných obetí. Takéto tragédie si je potrebné stále pripomínať,” povedal riaditeľ múzea Pavol Lackanič pre infoRoznava.sk a pokračoval: “Výstava je určená širokej verejnosti, okrem najmladšej generácie, no chceme ju prezentovať hlavne študentom rožňavských stredných škôl ako doplnok k vyučovaniu dejepisu.”
Výstava potrvá do 1. júla.
Foto: infoRoznava.sk / Jaro Maliňák