Nadchádzajúce parlamentné voľby rozdúchávajú čoraz väčšie vášne, podľa niektorých je kampaň mimoriadne ostrá. „Dlhé roky som pracovala ako novinárka a sledovala mnohé predvolebné kampane u nás aj vo svete. Ale takúto primitívnu a špinavú kampaň som fakt ešte nezažila. Na vracanie,“ píše napríklad vo svojom profile na sociálnej sieti Facebook Jana Žitňanská (KDH).
Kampaň je naprieč Slovenskom silne poznačená kauzou Gorila. Protesty, zvolávané mladými ľuďmi cez sociálne siete, majú pokračovanie aj v tomto týždni. Na tom piatkovom v Bratislave má vystúpiť aj jeden z lídrov Novembra ´89 Fedor Gál, ktorý vyjadril svoje obavy, aby protesty nepomohli Smeru a SNS.
Najnovšie sa dramaticky vyhrotila situácia aj v hnutí Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezívislé osobnosti, keď po roztŕžke z kandidátnej listiny odstúpilo spolu vyše 20 kandidátov strany Konzervatívni demokrati Slovenska Vladimíra Palka a Občiansko demokratickej strany Petra Zajaca, ku ktorým sa pridali aj niektorí ďalší z nezávislých kandidátov.
Na Matovičovej kandidátke boli aj ľudia z Rožňavy, oslovili sme ich s otázkou, ako sa rozhodli a prečo.
Matúš Bischof (OKS), poslanec MZ Rožňava, ktorý mal poradové číslo 57, nám len zaslal v kópii vzdanie sa kandidátky, ktoré v stredu večer emailom doručil Igorovi Matovičovi. Ivan Kuhn (OKS), ktorý je tiež poslancom MZ Rožňava, nás odkázal na svoj blog. „A ja som bol jeden z členov OKS, ktorý bol na kandidátnu listinu nominovaný ako číslo 144, keďže dohoda znela, že členovia OKS budú na konci kandidátnej listiny, pričom posledné štyri miesta patrili Igorovi Matovičovi a jeho trom kolegom,“ píše tam okrem iného. „Žiaľ v priebehu predvolebnej kampane sa udialo niekoľko vecí, ktoré už zo strany Igora Matoviča neboli také férové, ako úvodná ponuka. Tým posledným zlomovým bodom bol jeho návrh, aby všetci kandidáti išli na tzv. detektor lži, odborne nazývaný polygraf a odpovedali na jedinú otázku – či vzali niekedy úplatok.“
„Možno pre väčšinu občanov-voličov, sa tento návrh môže javiť ako skvelý nápad. Ja som však presvedčený, že je to úplná hlúposť. Stačí si na túto tému prečítať pár zasvätených článkov a každý si uvedomí, že polygraf je zaujímavé zariadenie, ktoré v istých prípadoch môže napomôcť vyšetrovaniu závažných trestných činov, ale nie je to zďaleka absolútne spoľahlivý spôsob odhaľovania zločincov, či klamárov. Obzvlášť pri takto všeobecne formulovanej otázke,“ píše na svojom blogu ďalej.
Podľa Kuhna si treba položiť otázku, prečo by mali kandidáti odpovedať iba na otázku, či niekedy vzali úplatok. „Prečo nie, či ho aj niekedy nedali? Alebo či pred daňovým úradom nezatajili nejaký príjem? Alebo nespáchali iný prečin či zločin?“ Návrh, aby kandidáti na poslancov išli na detektor lži a odpovedali na otázku, či niekedy vzali úplatok teda otvára podľa Kuhna viac problémov ako ich rieši.
„Je mi ľúto, že došlo k rozpadu kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, pretože sa na nej zišlo množstvo slušných ľudí a táto kandidátka dávala nádej, že sa časť týchto ľudí do parlamentu dostane,“ uvádza v závere svojho blogu. Podľa neho Igor Matovič svojim nerozumným populizmom, ktorý degraduje demokratické voľby na úroveň vyšetrovania závažných kriminálnych činov, túto nádej pochoval.
Obsiahlu odpoveď, z ktorej vyberáme, nám zaslal Tibor Takáč, podpredseda OKS, ktorý kandidoval pod číslom 141. Podľa neho mala OKS tri reálne možnosti, ako sa zúčastniť predčasných volieb a to buď prijať jednu z dvoch ponúk relevantných politických strán (hnutí), t. j. SaS (len pre dvoch ľudí), alebo Matovičovu ponuku (pre celú stranu). Tretia možnosť bola podľa Takáča kandidovať samostatne, čo by dnes s veľkou pravdepodobnosťou znamenalo návrat do mimoparlamentnej opozície. „Z týchto troch možností si OKS demokratickým hlasovaním vybrala ponuku od Igora Matoviča. Bola to podľa väčšiny našich členov najserióznejšia ponuka a najlepšia možnosť, ako sa zmysluplne zúčastniť týchto volieb.“
Ako ďalej uviedol, po tom, čo sa dozvedel o požiadavke na niektorých kandidátov s detektorom lži, poslal Matovičovi výzvu a aj ostatným kandidátom, aby sa zúčastnili preverovania na polygrafe (detektore lži). „Ale nie len s jedinou ´Matovičovou´ otázkou, ale aspoň s desiatimi otázkami, z ktorých by som ja určil minimálne 3-4 a ostatné by si určil Igor Matovič, alebo ostatní kandidáti, podľa ich morálnych, či mravných požiadaviek na poslancov NR SR.“
Ako ďalej Takáč uviedol, jeho výzvu Igor Matovič neprijal, podobne ako ju neprijal ani žiadny iný z kandidátov OLaNO, ktorí trvali na detektore lži iba s jedinou otázkou a to s otázkou, či kandidát niekedy vzal úplatok. „Do dnešného dňa som na moju výzvu nedostal od Igora Matoviča, ani od iného kandidáta žiadnu odpoveď, preto som sa rozhodol z kandidátky odstúpiť.“
Súvisiace články:
Rado Ondřejíček: Milióny goríl sa nemôžu mýliť
František Šebej: Polygraf – Pravda a lož v krivkách
Roznava.sk: Parlamentné voľby 2012
Foto: Archív infoRoznava.sk / Reprofoto TA 3