V areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (Pri hati 10) ju spustila firma EKOVRT s. r. o. pod názvom Dúhový most. Názov je odvodený od povesti, podľa ktorej keď umrie zviera, zvlášť také, ktoré bolo niekomu blízke, odchádza za tento Dúhový most.
Sú tam lúky a kopce, kde môžu zvieratká behať a spoločne sa hrať. Je tam veľa jedla, vody, slnečného svitu a naši priatelia sú v teple a pohodlí.
Všetky choré a staré zvieratá sú znova zdravé a pri sile, kto bol zranený je opäť silný a zdravý tak ako si ho v našich snoch pamätáme z minulých dní a už minulých časov.
Zvieratá sú šťastné a spokojné až na jednu maličkosť: všetky strádajú niekoho veľmi zvláštneho, niekoho koho opustili.
Hrajú sa a behajú spolu, ale príde deň, kedy sa jedno z nich náhle zastaví a hľadí do diaľky.
Jeho jasné oči pátravo pozorujú, netrpezlivé telo sa začína chvieť. Náhle vybehne zo skupiny zvierat, letí cez zelené lúky, rýchlejšie a rýchlejšie.
Až sa nakoniec ty a tvoj kamarát stretnete v nesmiernej radosti.
Dážď šťastných bozkov pokryje tvoju tvár, tvoje ruky opäť hladia milovanú hlavičku, znovu hľadíš do tých prenádherných dôverčivých očí, ktoré nadlho zmizli z tvojho života, ale nikdy z tvojho srdca.
A cez Dúhový most pôjdete spolu a nikdy sa už nerozídete.
Majiteľkou a konateľkou firmy je Miroslava Gajdošová, ktorá sa spolu s mamou Beátou už roky stará o domáce zvieratá. Ako uvádzajú na svojej webovej stránke, prichýlili už mnohých túlavých psíkov. Aktívne sa zapájajú do rôznych aktivít neziskových organizácií, ktoré pomáhajú chorým a opusteným zvieratkám.
Láska k domácim miláčikom sa u nich dedí z generácie na generáciu. Ku každému zvieratku si vytvorili veľmi silný citový vzťah a považujú ich za členov rodiny.
Najbližšie je takáto služba v Maďarsku, na Slovensku sú krematória v Nových Zámkoch, v Senici a v Dunajskej Strede. Prví klienti prišli okrem Košíc aj z Liptovského Hrádku, Vranova nad Topľou, Michaloviec či Prešova, ale už aj z Rožňavy.
Ako to funguje
Ako postupovať, ak vám doma uhynie pes či mačka? Krematórium síce nemá stálu službu, ale fungujú cez telefón. S klientom sa dohodnú, kedy môže zvieratko priniesť.
Ak na to nemáte možnosti, zabezpečia aj jeho prevoz. V prevádzke ho označia a uložia do chladiaceho zariadenia. Cena za kremáciu sa určuje podľa váhy zvieratka.
Majitelia dostanú popol v základnej plastovej malej urne. V ponuke sú aj ozdobné keramické urničky, ktoré vyrába na zákazku hrnčiar.
Potom si môže majiteľ urnu buď uložiť do zeme v záhrade, alebo si ju nechať doma na pietnom mieste.
Prečítajte si tiež:
Na predaj sú už len tri rodinné domy Ordinale a dva stavebné pozemky
Uhynutie oznámte obci
Ak vám uhynie pes, za ktorého platíte dane, mali by ste to čo najskôr oznámiť obci, v ktorej je evidovaný. K vyplnenému tlačivu na odhlásenie je potrebné doložiť doklad od veterinára o úhyne psa. Ak potrebné doklady majiteľ nemá, stačí aj čestné prehlásenie, z akého dôvodu psa odhlasuje z evidencie.
Kontakt: mob. 0910 181 744, email: info@kremaciazvieratkosice.sk
Podrobnosti, vrátane cien a poskytovaných služieb, nájdete na stránke Dúhový most
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk
Westík Alex (+ 8. 7. 2018), jeho „družka“ kokršpanielka Rita (+8. 8. 2018) a pudlík Riky (+2013).