Prinášame vám ďalšu časť nášho serálu Rožňava včera a dnes, v ktorej sa pozrieme na minulosť a súčasnosť rožňavských kostolov.
Rím. kat. farský kostol Nanebovzatia Panny Márie (od vzniku biskupstva aj katedrálny kostol s biskupským stolcom – katedrou)
Stredoveká stavba dokončená v roku 1304 v gotickom slohu (letopočet je doložený nálezom mincí. českých grošov Václava II.). V rokoch 1516 – 1518 dal ostrihomský arcibiskup Tomáš Bakócz pristavať k severnej stene kostola ranorenesančnú kaplnku určenú pre rožňavských baníkov a nad jej portál dal vytesať svoj erb.
V 30. rokoch 19. storočia bola započatá rozsiahla prestavba kostola, ktorá bola ukončená až v 70. rokoch, kedy dostal kostol nové zariadenie a veľký oltár – dielo rožňavského sochára Jozefa Godeho. Vysoká štíhla klasicistická zvonica vedľa kostola bola postavená až v rokoch 1776 – 1779 podľa plánov a pod vedením miestneho staviteľa Jána Mayera.
Rím.kat. kostol a sv. Anny a kláštor františkánov
Neskorobarokové budovy s klasicistickou úpravou z r. 1784 – 1791 postavené podľa plánov staviteľa Jána Mayera. Počas výstavby kostol a kláštor postihli časté požiare, ktoré ich značne poškodili a práce vždy museli začať odznova
Po poslednom veľkom požiari v roku 1890 trvali opravné práce až do roku 1906. Vtedy reštauroval celé zariadenie kostola rožňavský maliar Július Ádám, ktorý aj vymaľoval kostol figurálnymi nástennými maľbami. V 50. rokoch 20. storočia boli františkáni z kláštora vysťahovaní a budova bola upravená na dom dôchodcov. Donedávna tam bol umiestnený štátny archív, v súčasnosti je budova prázdna.
Edita Kušnierová