Nestáva sa často, aby som sa stretol s tým, že sa Rožňava niekde uvádza ako pozitívny príklad samosprávy. Nedávno sa to stalo.Mimovládna organizácia INEKO v rámci svojho projektu HESO – Regióny (Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení v regiónoch SR), v hodnotení za obdobie apríl – jún 2008, publikovanom na svojej web stránke, uviedla:
„Tretím najhodnotnejším opatrením druhého štvrťroka 2008 sa stal aukčný predaj stavebných pozemkov v Rožňave. Uplatnením verejnej súťaže mesto efektívne a transparentným spôsobom zhodnotilo obecný majetok, čím zároveň pozitívne prispieva k budovaniu dôvery vo vzťahu občan – miestna samospráva.“
Pozitívne toto opatrenie hodnotili napr. Eugen Jurzyca, riaditeľ Inštitútu INEKO alebo Martin Šuster, ekonóm Národnej banky Slovenska, ktorí patria do tímu hodnotiteľov opatrení miestnej a regionálnej samosprávy v rámci projektu HESO – Regióny.
Pozitívne toto opatrenie hodnotil aj ďalší z hodnotiteľov a môj kolega z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Dušan Sloboda, keď upozornil na možné riziko. Do hodnotenia napísal:
„Z pohľadu transparentnosti i z pohľadu príjmov od samosprávnej pokladnice je správne, ak sa predaje obecného / mestského majetku dejú systémom verejných dražieb, či ešte lepšie prostredníctvom elektronických aukcií.
Pri aukčných predajoch je však dôležité, aby sa o predmete a termíne dražby dozvedeli potenciálni záujemcovia včas a v čo najširšej miere, keďže účasťou viacerých dražiteľov je pravdepodobné, že porastie i cena predávaného majetku, a samospráva tak môže získať do rozpočtu viac príjmov.“
A to je chybička krásy, ktorá sa prejavila napríklad aj v prípade aukčného predaja budovy bývalej jedálne pri ONV aj s pozemkom o ktorom informovala a ktorý okomentovala aj Inforoznava.sk.
PS: Ako vidíš / vidíte Cilka & Company, nemám problém písať ani o tom pozitívnom, čo sa v Rožňave deje. Len škoda, že je toho tak málo.
© Inforoznava.sk Ivan Kuhn redakcia@inforoznava.sk