Namiesto vopred avizovaného miesta na obecnom úrade sa rokovanie konalo v priestoroch kultúrneho domu.
Zrejme v očakávaní záujmu zo strany obyvateľov, keďže územný plán bude po prijatí smerodatný pre rozvoj obce – výstavbe a plánovaní na dobu minimálne 10 až 15 rokov.
Na stretnutí bolo asi 35 ľudí, vrátane starostu. Z radov poslancov boli prítomní iba Július Ferenc, Marián Freivolt, Štefan Kún a Róbert Darvaš. Verejné zhromaždenie viedol zodpovedný projektant Ing. arch. Dezider Kovács s kolegyňou Ing.arch. Annou Soročinovou z architektonickej kancelárie ARKA Košice.
Prerokovaniu územného plánu /ÚP/ s obyvateľmi obce predchádzalo stretnutie zástupcov kancelárie, pripravujúcej ÚP, so starostom obce a zástupcami Krajského pozemkového úradu Košice a Obvodného pozemkového úradu Rožňava. Zaoberali sa najmä problematikou rómskej osady v podhradí.
Okrem stanovenia základnej úlohy, akou je riadenie a predpoklad územného rozvoja obce, je vyhotovenie územného plánu potrebné najmä kvôli komplexnému riešeniu priestorového usporiadania a využitia katastrálneho územia obce.
Slúži okrem iného na reguláciu stavebného rozvoja, k vymedzeniu možností využitia územia obce na výstavbu, rekreáciu apod. a tiež na zabezpečenie súladu medzi jednotlivými činnosťami na území obce (výstavba, výroba,podnikanie) aj s ohľadom na ochranu životného prostredia, tzn. aj k vymedzenie chránených území a objektov.
Územný plán, ktorý v obci aj napriek ustanoveniam zákona chýbal, musí okrem zapracovania relevantných pripomienok (od vedenia obce, obyvateľov a dotknutých inštitúcií) akceptovať aj územný plán mesta Rožňava i Košického samosprávneho kraja. Rozloha obce, ktorú rieši, bola pri zadaní určená na 2319,54 hektára.
Okrem vyššie spomenutých dokumentácií územný plán v priebehu spracovávania musí zohľadňovať práve prebiehajúce správne konania, akým je napr. rozšírenie ochranného pásma 6tich kultúrnych pamiatok v obci alebo preklasifikovanie trvalých trávnatých porastov pod rómskou osadou na zastavané plochy.
Práve s ohľadom na ne a pripomienky, ktoré architektonická kancelária ešte do konca budúceho týždňa očakáva, predpokladá hlavný riešiteľ projektu Ing. arch. Dezider Kovács definitívne prijatie ÚP aj s vydaním všeobecne záväzného nariadenia na mesiace jún – júl 2011.
Na stredajšom verejnom stretnutí odznelo stručné zhrnutie konceptu ÚP:
- pokračovať sa bude môcť v zástavbe východným smerom (k mauzóleu) s menšími problémami s odkanalizovaním plochy, tento variant dostal prívlastok rezervný, pri už zakúpených pozemkoch za účelom výstavby sa s nimi v rámci ÚP uvažuje
- druhá možnosť výstavby je západným smerom (na Paču), pri tejto sa zvažuje odklonenie dopravy, keďže jestvujúca komunikácia II.triedy je zaťažovaná, realizovanie výstavby západným smerom by prinavrátilo priestoru v okolí Františkinej záhrady punc centra obce
- v týchto lokalitách sa počíta s možnosťou umiestnenia 120 – 160 bytových jednotiek, pričom v uplynulom období bola určená ako prioritná západná časť, kde sa predpokladajú nižšie investičné náklady pre inžinierske siete a ostatné zabezpečenie
- tzv. južný variant (od ul. Tichej) s najväčšou pravdepodobnosťou nebude doplnený ani realizovaný kvôli vysokým nákladom, už pri realizácii novej výstavby sa zrejme bude musieť zohľadniť nedostatočný výkon a kapacita čističky odpadových vôd, možnosť expanzie týmto smerom sa nepredpokladá aj kvôli frekventovanej komunikácii 571 s medzinárodným významom
- rekreačná oblasť (rozšírenie existujúcich a stavba nových zariadení – ubytovanie, šport) je naplánovaná do časti pri areáli futbalového ihiska a v jeho tesnej blízkosti
- súkromné obytné komplexy nie sú verejnoprospešnou stavbou a tak ich navrhovanie mimo, resp. vo väčšej vzdialenosti od sústredenej obytnej zóny, je potrebné „dofinancovať“, preto by sa mali obyvatelia takýchto návrhov vyvarovať
Všetky pripomienky k územnému plánu očakávajú riešitelia projektu do 28. februára, v písomnej forme na obecnom úrade. Každou z nich sa budú zaoberať, predkladateľ bude v prípade potreby pozvaný aj na konzultácie.
Ako zdôraznil hlavný architekt, územný plán by mal slúžiť obyvateľom, nie obecnému úradu, preto je potrebné ešte týždeň, ostávajúci do ukončenia prijímania pripomienok využiť. V prípade, ak má niekto investičný zámer, s ktorým pri zadávaní ÚP obec nebola oboznámená, je nutné ho predostrieť v tomto termíne.
Foto: Krasnahorka.info