Protipovodňoví zamestnanci štátu

Takzvaný „protipovodňový príspevok“ poskytol v rožňavskom okrese za rok od svojho vzniku prácu 198 ľuďom. Vyplýva to z doplnenej tlačovej správy Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚsPSVaR), ktorú nám zaslala Daniela Potočná z referátu informatiky rožňavského úradu práce. Či tento príspevok nezamestnaným pomôže nájsť si prácu aj po jeho vypršaní, zatiaľ nevedno.
Protipovodňový príspevok je súčasťou novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú parlament schválil v septembri minulého roka. Umožňuje vytvoriť nové pracovné miesta súvisiace s opatreniami, ktoré majú zabraňovať povodniam alebo bezprostredne na nich reagovať.
Zamestnávateľov „protipovodňových“ pracovníkov sú najčasťejšie obce alebo iné subjekty štátu. Samotný príspevok kryje až 95% nákladov ceny práce zamestnanca. Maximálna doba trvania takto vytvoreného pracovného miesta je 6 mesiacov.
Podľa údajov ÚsPSVaR získalo vďaka príspevku od septembra 2010 prácu 10 245 ľudí. Očakáva sa, že ich počet by do konca roka mal stúpnuť na vyše 15 000. Podporiť by to malo aj spustenie druhého kola Programu revitalizácie krajiny Úradom vlády SR.
Ako v tlačovej správe uvádza riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Monika Šeďová, v rožňavskom okrese bolo uzavretých 33 dohôd na poskytnutie príspevku s počtom pracovných miest 198. Náklady ich financovanie tvoria 554 087, 40 eur.
O protipovodňový príspevok požiadalo aj mesto Rožňava – dvakrát. Ako nás emailom informovala Daniela Potočná, v rámci prvej dohody vznikli od 1.7. – 31.12. 2011 4 pracovné miesta: „Vychádzajúc z predloženého zámeru, sa činnosti sústreďujú na opravu povodňou poškodenej regulácie Rožňavského potoka s cieľom zabrániť škodám pri erózii brehov a odstraňovaniu nánosov z vodného toku, čím sa predchádza jeho vybreženiu.“
Pracovným cieľom druhého poskytnutia príspevku má byť revitalizácia poškodenej krajiny. Vďaka nej vznikne od novembra 2011 do apríla 2012 10 nových pracovných miest.
Ako Potočná uviedla, na protipovodňové práce v meste nadväzuje aj aktivita Mestských lesov Rožňava s.r.o.: „Na území, ktoré obhospodarujú, realizujú práce na výstavbe prehrádzok, odrážok a priepustí na lesných cestách, vytváraní prirodzených prekážok spomaľujúcich odtok dažďovej vody do vodných tokov.“ Tieto práce poskytnú dočasné pracovné miesta ôsmim uchádzačom o zamestnanie.
Otázny však ostáva dlhodobý efekt protipovodňových príspevkov. Generálny riaditeľ ÚsPSVaR Ivan Juráš v spomínanej tlačovej správe vyzdvihoval najmä sociálny rozmer tohoto nástroja na riešenie nezamestnanosti: „V teréne vidíme aj vedľajšie efekty tohto príspevku, keďže sa vďaka nemu podarilo zamestnať práve dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, vidíme ako si opäť osvojujú pracovné návyky. Zamestnanie má vplyv aj na ich pocit hrdosti a užitočnosti, ich okolie, rodina a deti získavajú žiadané vzory.“
Či ale protipovodňové príspevky pomôžu ich poberateľom nájsť si uplatnenie aj po skončení dotovania pracovného miesta štátom, je nejasné. Podľa Potočnej je opatrenie práve „v behu“ a preto sa dajú monitorovať iba počty aktuálne zúčastnených: „Úspešnosť umiestnenia, v zmysle zotrvania uchádzača o zamestnanie na trhu práce po uplynutí dohody, nie je možné z časovného hľadiska v súčasnosti vyhodnocovať.“
Minimálne jedného nezamestnaného však protipovodňový príspevok k novému pracovnému miestu priviedol. Rožňavský úrad práce eviduje zamestnanca, ktorý sa počas protipovodňových prácach osvedčil a v pracovnom pomere aj po jeho skončení zostal.
Na obecnom úrade v Štitníku.
Ilustračné foto: Archív infoRožňava.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery