BRATISLAVA – Transparency International Slovensko (TIS) ponúka obciam a mestám online kurz, ktorý má pomôcť obmedziť korupciu v miestnej samospráve. Zložený je z troch častí.
V prvej sa záujemca o protikorupčnú reformu dozvie, čo je korupcia, aké má dopady či príčiny a ako sa môže merať. „Ide o pomerne všeobecnú časť, ktorá je doplnená slovenskými reáliami v danej oblasti,“ uviedla Emília Sičáková-Beblavá z TIS. Ďalšia poskytuje návod, ako postaviť protikorupčnú stratégiu v konkrétnej inštitúcii. „Dôležitou súčasťou je auto-diagnostika, ktorá umožňuje lepšie spoznať slabé miesta konkrétnej samosprávy,“ spresnila. Najrozsiahlejšia je tretia časť kurzu. Venuje sa konkrétnym protikorupčným nástrojom tak, aby sa systémovo obmedzil priestor pre korupciu v jednotlivých decíznych oblastiach miestnej samosprávy.
Pre lepšie pochopenie danej problematiky TIS pripravila rozhovory s ľuďmi, ktorí sa venujú boju proti korupcii v samosprávach. „Ponúkame aj prehľad relevantnej legislatívy k príslušným témam, linky a príklady dobrej praxe,“ doplnila Sičáková-Beblavá. Ako príklad uviedla rozhovor s Jozefom Mečiarom zo Šale či Jozefom Petrášom z Martina, teda z miest, ktoré sú lídrami v snahe obmedzovať korupciu v slovenskej miestnej samospráve.
Online kurz záujemcovia nájdu na stránke TIS kliknutím sem
Dokument – Protikorupčné minimum pre samosprávy
Rozhovor s Gabrielom Šipošom, riaditeľom TIS, o tom, ako sa meria korupcia a jej dopadoch
Rozhovor s Petrom Laťákom, bývalým starostom, o formách korupcie na miestnej úrovni
Rozhovor s Jozefom Mečiarom, zástupcom primátora, o protikorupčnej stratégii v meste Šaľa
Rozhovor s Jozefom Petrášom, hovorcom mesta Martin, o zavádzaní protikorupčných opatrení v Martine
Rozhovor s Petrom Laťákom, bývalým starostom, o účinných protikorupčných nástrojoch v slovenských obciach