„Chcete pomôcť Otovi Žarnayovi? Potom sa treba zbaviť župana Zdenka Trebuľu, poslanca v košickom VÚC Borisa Farkašovského a ďalších, ktorí robili všetko preto, aby prípad Ota Žarnaya bol zamietnutý pod koberec a aby nespravodlivosť opäť zvíťazila!,“ píše sa v úvode výzvy, šíriacej sa na sociálnej sieti Facebook.
Nadväzuje na blog Jána Maceka na Sme.sk, zverejnený v pondelok pod názvom Mobilizácia učiteľov košického kraja.
Ako pripomína jeden z kandidátov na košického župana Rudolf Bauer (KDS), Oto Žarnay, bývalý učiteľ na Obchodnej akadémii v Košiciach, sa ako predseda Rady školy opýtal riaditeľa Petra Ivana, akú zmluvu má škola uzatvorenú pre externé právne služby. Bol na to poverený radou školy. Po čase dostal výpoveď. A s ním ďalší učiteľ, ktorý sa ho zastal.
„Plne podporujem mobilizáciu učiteľov, pretože viem čo sa stalo v prípade učiteľa Ota Žarnaya,“ uviedol pre infoRoznava.sk Rudolf Bauer. Ako ďalej dodal, nesúhlasí s jeho prepustením, ako poslanec proti tomu vystúpil a vyzval na odstúpenie riaditeľa školy.
„Aj táto kauza je dôvodom prečo kandidujem v týchto voľbách. Výzva pána Macka je krásnym príkladom demokratického prejavu,“ pokračoval. Podľa neho presne takéto nebojácne správanie pri využití svojho volebného práva je zárukou, že zneužívanie moci a nespravodlivé konanie nebude v našej krajine dominovať, ale bude vytláčané na okraj.
„Kto sa nezastane druhých v núdzi, tomu hrozí, že v budúcnosti bude postihnutý on sám,“ dodal na záver.
Autori výzvy na Facebooku okrem iného zdôrazňujú, že predpokladaná nízka účasť vo voľbách do VÚC znamená, že aj mobilizácia malého počtu voličov dokáže ovplyvniť zloženie zastupiteľstva a boj o kreslo župana.
„Potenciál takejto mobilizácie bol napríklad viditeľný vo voľbách predsedov zastupiteľstiev v roku 2005, kedy v štyroch krajoch stačilo na prechýlenie ručičky váh v prospech jedného kandidáta vždy menej ako štyri tisíc hlasov,“ vysvetľujú vo výzve.
Ján Macek, autor blogu Mobilizácia učiteľov košického kraja, v texte tvrdí, že vinník je jasný. „Je to riaditeľ Obchodnej akadémie Peter Ivan, šéf odboru školstva pri košickom VÚC Štefan Kandráč, župan KSK Zdenko Trebuľa a poslanci za stranu Smer.“
Za Rožňavský volebný obvod sú v krajskom zastupiteľstve traja poslanci strany Smer-SD. Poslanec parlamentu Ján Babič, primátor Dobšinej Karol Horník a starosta obce Slavošovce Štefan Bašták. Všetci traja opätovne kandidujú, štvrtým kandidátom za Smer-SD je Gejza Milko, ktorý bol doteraz krajským poslancom za ĽS-HZDS a Stranu zelených.
„Ak sa zvolia iní ľudia do košického zastupiteľstva VÚC, ak sa zvolí iný predseda VÚC, tak je reálna šanca, že tí čo porušili predpisy, budú odvolaní a Oto bude naspäť prijatý do školy,“ uvádza na svojom blogu Macek.
Pripomína, že podľa štatistickej tabuľky UIPŠ je v Košickom kraji 9983 učiteľov. „Ak by aspoň 50 % z nich ťahalo spolu za jeden povraz, teda volili by veľmi podobne, tak dokážu významne ovplyvniť výsledky volieb.“
V texte ďalej uvádza, že súčasný župan Zdenko Trebuľa v súvislosti s prípadom Ota Žarnaya nevyvinul žiaden tlak na svojho podriadeného – šéfa odboru školstva košického VÚC Štefana Kandráča. Trebuľovi tiež vyčíta, že ÚPN ho má v záznamoch ako dôverníka ŠtB a že pred rokom 1989 pracoval na mestskom výbore komunistickej strany.
„Ak sa v Smere zavelí, tak všetci zdvihnú ruky hore, nikto z nich sa nepýta prečo, nikto z nich nemá svoj názor, v strane sa presadili veľkopodnikatelia, ktorí so sociálnou spravodlivosťou nemajú nič spoločné,“ píše Macek v závere textu.
Bobríková: Trebuľa bol v KSČ, agentom ŠtB však nie
Ako nám uviedla Zuzana Bobríková, hovorkyňa predsedu KSK Zdenka Tebuľu, učiteľ dostal podľa riaditeľa školy výpoveď z dôvodu nadbytočnosti v dôsledku výrazného poklesu počtu žiakov, tak, ako aj ďalší pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci tejto školy, ale aj ďalších stredných škôl v kraji i všetkých ostatných krajoch SR.
Zdôraznila, že podľa platnej legislatívy každá škola s právnou subjektivitou má svojho štatutára, ktorý je zodpovedný za pracovnoprávne vzťahy.
„Kompetencie predsedu samosprávneho kraja vo vzťahu k menovaniu alebo odvolaniu riaditeľa školy sú oklieštené. Menovanie a odvolanie riaditeľa je právomocou Rady školy,“ vysvetlila.
Doplnila, že októbrové Zastupiteľstvo KSK zobralo na vedomie informáciu o výsledku preverenia podnetov na Obchodnej akadémii (Polárna ul. Košice) a požiadalo hlavného kontrolóra o opätovnú kontrolu v súvislosti s možným porušením zákonov pri riešení pracovnoprávnych vzťahov na tejto škole v tomto školskom roku.
Na margo minulosti súčasného župana uviedla, že do zväzkov ŠtB bol Zdenko Trebuľa zavedený ako dôverník v júni 1989. „Osoba, ktorá bola registrovaná ako dôverník, vedome so ŠtB nespolupracovala ani žiadnu spoluprácu nepodpisovala, čo potvrdil aj nález Ústavného súdu,“ zdôraznila.
V tejto súvislosti pripomenula, že osobou evidovanou ako spolupracovník ŠtB je osoba, ku ktorej bol evidovaný zväzok v kategóriách rezident, agent, informátor, držiteľ prepožičaného bytu alebo držiteľ konšpiračného bytu, nie dôverník.
„To, že bol členom KSČ, Zdenko Trebuľa nikdy netajil,“ dodala na záver.
Kuhn: Je to nehorázne!
Rožňavčan Ivan Kuhn, kandidát OKS na post košického župana, túto kauzu považuje za nehoráznosť. Poukazuje na to, že vedúci odboru školstva KSK, ktorý „odporučil“ riaditeľom škôl aby uzavreli zmluvy s právnickými kanceláriami a vyplácali im paušálne odmeny bez ohľadu na to, či nejaké právne služby využívali alebo nie, je naďalej vo funkcii a učiteľ jednej zo škôl, ktorý upozornil na vyplácanie odmien právničke, personálne prepojenej na vedúceho odboru školstva KSK, bol prepustený.
„Zodpovednosť za takýto stav nesie samozrejme predseda KSK Zdenko Trebuľa,“ zdôraznil.
Ako ďalej uviedol, kauza mu pripomína prípad, ktorý pozná z Rožňavy, keď mesto vyplácalo paušálne odmeny externej právničke, pričom na MsÚ v tom čase pracovali traja právnici. „Navyše sa ukázalo, že mesto nemá žiadne informácie o tom aké úkony externá právnička vykonávala a až po roku, od kedy sme s kolegami na tento prípad upozornili na mestskom zastupiteľstve, mesto túto zmluvu zrušilo, pretože sa zistilo, že náklady na právničku boli vyššie ako suma vymožených pohľadávok.“
V oboch prípadoch podľa neho platilo a platí, že ryba smrdí od hlavy a zastaviť takéto neefektívne vynakladanie peňazí z daní občanov sa dá iba zmenou na najvyššom poste v miestnej či krajskej samospráve. „Nadchádzajúce voľby do samosprávy KSK, nielen predsedu ale aj poslancov, sú príležitosťou na zmenu a nápravu krívd.“
Foto: Prepustený učiteľ Oto Žarnay
Súvisiace články:
Diskutovali kandidáti na župana
Na 5 mandátov kandidujú 36-ti