Prekrásny znak na tvojom erbe

Od piatka 30. júla sú v Andrássyho galérii v Krásnohorskom Podhradí vystavené erby.
Priviezol ich na Slovensko Zsolt Kovács , deň pred otvorením výstavy, ktorú pripravil Gemerský mládežnícky spolok a miestna organizácia Csemadoku.
V podstate ide o preskenované výtvory tohto zaujímavého človeka, umiestnené na špeciálnom druhu papiera. Originály sú vlastníctvom tej obce, resp. mesta, ktoré si ho objednalo. Aj keď sú to len kópie, majú hodnotu viac ako 300.000 Ft, ich umelecká hodnota je oveľa vyššia.
Zsolt nepracuje sám, jeho najbližším spolupracovníkom je Dr. Tóth Péter , vedúci katedry stredoveku a novoveku na Univerzite v Miškovci (a Miskolci Egyetem középkori és újkori tanszékének vezetője).
S humorom poznamenal, že sú ako jedna duša v dvoch telách. V práci sa zhodujú, nepotrebujú veľa rečí, keďže poznajú svoje myšlienkové pochody. Spolu už vytvorili približne 170 erbov.
Zsolt Kovács, pôvodne učiteľ výtvarnej výchovy, sa navrhovaním erbov zaoberá viac ako 15 rokov. Už svoju diplomovú prácu zameral na heraldiku. Rozpráva o svojej práci tak, že by ste ho vydržali počúvať celé hodiny:
Erby navrhujeme pre usadlosti, ktoré ich nemali, pretože ich predtým mohli vlastniť iba slobodné kráľovské mestá. Väčšinou však každé vlastnilo akúsi pečať s motívom, pripomínajúcim erb, ktorá sa používala pri sporoch, súdoch, oficiálnych listinách. Práve tieto pečate sú pre nás východiskovým bodom pri práci. Stáva sa aj to, že obec ju nevlastnila, nedá sa nájsť, vtedy pátrame ďalej. Buď nájdeme aspoň jej otlačok na nejakej listine, ak nie, potom treba siahnuť po inom riešení. Pátrame v kronikách, archívoch, kostoloch. Hľadáme symbol obce, ktorý už bol použitý. Pretože ak si nás objednávateľ zavolá, začína ten istý postup znova a znova: bádanie a pátranie, návrh a samotné zhotovenie erbu“
Pýtame sa, či je to stále o tej vážnosti, úcte, symbolike, či sa žiadna kuriozita za tých 15 rokov nenájde.
Ale áno, samozrejme, bolo ich zopár, napr. keď erb navrhol syn starostu nemenovanej obce – bola to figúrka jazdca zo šachu, alebo keď sa inde vypísalo výberové konanie kvôli návrhu a poslanci vybrali doslova nevkusný návrh s jeleňom, obklopeným divnými ornamentami, alebo keď chcú ľudia presadiť niečo, čo absolútne nesúvisí s ich históriou.“
Toto je pre mimoriadne vycibrený vkus niečo, z čoho po človeku behajú zimomriavky. Vtedy už nastupuje diplomacia a presvedčovanie, že sa navrhne erb, súvisiaci aspoň trochu s danou usadlosťou. Pretože ani Zsolt, ani Dr. Tóth by z rúk nevypustili nič, čo by sa priečilo ich svedomiu.
Výsledky ich práce máme možnosť obdivovať v Galérii Andrássyovcov a to až do konca augusta. Galéria patrí pod ochranné krídla Baníckeho múzea, ktoré bolo aj spoluorganizátorom výstavy. Bohužiaľ, keď sa chcete do obrazárne dostať a vystavené erby aj stálu expozíciu zhliadnuť, postup je ten istý, ako doteraz, bez ohľadu na prítomnosť výstavy.
Galéria stáleho lektora nemá, správcom je Zoltán Horváth, nadmieru milý a ochotný pán na dôchodku, ktorý býva neďaleko. Zastihnúť ho môžte na telefónnych číslach (58) 734 61 84, alebo na mob.  0907 378 737.
To sa ale dozviete až z oznamu, prilepeného na okne pri vchode do budovy, keď stojíte pred dverami.
Na nešťastne štylizovanú otváraciu dobu sme už kompetentných upozornili, keďže môže byť jednou z príčin nízkej návštevnosti tejto nádhernej pamiatky. Bola by to večná škoda, ak by výstavu erbov návštevníci obce (hradu a mauzólea) nevideli ešte pred tým, ako si ju Zsolt Kovács a Dr. Péter Tóth odvezú naspäť do Maďarska.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery