Pre predražené projekty podali trestné oznámenie

Aktivity spoločnosti SENSIM, s.r.o., ktorá pomáhala obciam z Rožňavského okresu pri manažovaní projektov, financovaných z európskych fondov v rokoch 2009 až 2011, sú predmetom podnetu trestného stíhania. Podnet na Generálnu prokuratúru SR podal Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a podkladom naň bola štúdia analytika Ivana Kuhna z Rožňavy.

Ivan Kuhn
Ivan Kuhn

Štúdia obšírne poukazuje na pravdepodobné ovplyvňovanie verejného obstarávania pri realizácii projektov financovaných EU, kde si konateľka SENSIM-u Katarína Drugová prišla na sumu 1,1 milióna eur, z toho 65-tisíc eur získala len v troch obciach Rožňavského okresu. Podobný prípad od leta tohto roka prešetruje Špeciálna prokuratúra SR. Týka sa spoločnosti Star EU, a.s, ktorá okrem iných miest vykonávala externý manažment aj v Rožňave, kde si za približne miliónový projekt, vyžiadala viac ako 30-tisíc eur. Aj na tento problém poukázal I. Kuhn, ktorý zároveň tvrdí, že SENSIM aj Star EU išli vždy na najvyššiu cenovú hranicu objednanej služby.
“Podal som na Generálnu prokuratúru SR podnet na trestné stíhanie v kauze tunelovania eurofondov, súvisiacej s aktivitami firmy SENSIM. Podnet sa týka podozrenia z možného spáchania trestných činov machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 Trestného zákona (TZ), podvodu, podľa § 221 TZ, subvenčného podvodu, podľa § 225 TZ a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a podľa § 237 TZ. K spáchaniu niektorého z uvedených trestných činov mohlo podľa môjho názoru prísť v súvislosti s konaním opísaným a zdokumentovaným v štúdii Nadácie Zastavme korupciu – Štúdia pravdepodobného ovplyvňovania verejného obstarávania služieb externého manažmentu projektov ako oprávnených nákladov v rámci nenávratných finančných prostriedkov (NFP) z eurofondov,“ objasnil O. Dostál.
Ondrej Dostál
Ondrej Dostál

V okrese Rožňava participovala spoločnosť SENSIM na piatich projektoch v troch obciach a zarobila na nich takmer 65-tisíc eur. V Obci Gemerská Poloma za externý manažment na projekte rekonštrukcie a modernizácie materskej škôlky zinkasoval SENSIM 6771,56 eur. V Dobšinej, rovnako pri rekonštrukcii a modernizácii jednej ZŠ a MŠ, vyfaktúroval SENSIM viac ako 30-tisíc eur a Nižná Slaná za projekty ZŠ a MŠ, plus projekt obnovy regionálnej zóny, zaplatila tej istej firme 27-tisíc eur. Podľa I. Kuhna ide jednoznačne o predražené služby externého manažmentu, keďže rovnaké služby v porovnateľnom projekte v meste Nová Baňa boli vysúťažené za tretinovú cenu. Firma SENSIM síce všetky zákazky získala vo verejnom obstarávaní, ale mohla si dovoliť predkladať cenové ponuky na najvyššej cenovej úrovni povolenej pravidlami pre čerpanie eurofondov a to zrejme vďaka tomu, že bola dohodnutá s ostatnými firmami, ktoré predkladali cenové ponuky do verejného obstarávania.
Star EU a Sensim odporúčal Smer i SNS
Podobný prípad od augusta tohto roka prešetruje Špeciálna prokuratúra SR. Týka sa spoločnosti Star EU, ktorá okrem iných miest manažovala aj v Rožňave, kde si za približne miliónový projekt vyžiadala viac ako 30-tisíc eur. Podľa denníka SME z marca v roku 2008  vtedajší generálny manažér strany SMER-DS a zároveň súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, odporúčal starostom za SMER-SD Košického a Prešovského kraja na prípravu projektov firmu Star EU.
Peter Pamula
Peter Pamula

V rožňavskom okrese má zas povesť vybavovača eurofondov predseda Krajskej rady SNS Košice Peter Pamula, ktorý úzko spolupracoval so spoločnosťou SENSIM. Ten pre infoRoznava.sk uviedol, že nikdy od SENSIM-u nevzal peniaze a že získavanie peňazí z eurofondov pre Dobšinú, odkiaľ pochádza, nijakým spôsobom neovplyvňoval. Zároveň však dodal: “Pomáhal som po politickej linke tak, ako to robia komunálni politici v iných regiónoch. V období môjho pôsobenia (v tom čase bol okresným šéfom SNS v Rožňave, pozn. redakcie) tu chodilo najviac ministrov, štátnych tajomníkov a členov vlády. Prišli, zaujímali sa a veci sa riešili.“
Ako to celé fungovalo
Starostovia obcí najprv nájdu firmu, ktorá im žiadosť pripraví. Uzavrú s ňou dohodu, že keď bude žiadosť schválená, bude firma celý projekt aj manažovať. Cez prieskum trhu a inými metódami verejného obstarávania sa potom hľadajú dodávatelia jednotlivých prác i stavebný dozor. Aby obec mohla peniaze reálne čerpať, všetko musí prebiehať podľa zákona a v zmysle metodických pokynov vydaných ministerstvom.
Ivan Kuhn
Ivan Kuhn

“Pri prieskume trhu mali obce v zmysle zákona o verejnom obstarávaní povinnosť osloviť minimálne troch dodávateľov služieb externého manažmentu. Mená firiem a živnostníkov sa pritom opakovali stále dookola. Podozrivé konanie tu podmieňuje fakt, že starostovia po celom Slovensku, nevynímajúc Rožňavský okres, mali nápad, že oslovia presne rovnaké tri firmy z desiatok, ktoré poskytujú tie isté, alebo podobné služby a úspešná bola vždy firma SENSIM,“ hovorí analytik I. Kuhn.
Celá vec podľa neho fungovala zrejme tak, že za starostom alebo primátorom prišiel zástupca firmy a ponúkol mu prípravu žiadosti o grant s dôvetkom, že vedia aj vybaviť, aby bola žiadosť úspešná. Podmienkou bolo, že pri vyberaní firmy, ktorá bude vykonávať externý manažment, bude použitá metóda prieskumu trhu a oslovené budú iba „vybrané“ firmy. Starostovia, ktorí považovali za dôležitejšie to, aby ich obec peniaze z eurofondov získala, ako to, či je takýto postup v súlade so zákonom, takúto ponuku firmy prijali.
Externý manažment zároveň spadal pod oprávnené náklady projektov. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek, pod pôsobnosť ktorého spomínané projekty patrili, nariadil po nástupe na ministerstvo ich prešetrenie. Zároveň zastavil možnosť využívať externý manažment ako oprávnený náklad v projektoch, takže od roku 2012 nie je možné túto položku uhrádzať z eurofondov.
Renáta MAZURKOVÁ
Foto: Archív infoRoznava.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery