Poznáme len 4 % hmoty vesmíru

V utorok 22. decembra sa v priestoroch Kongresovej sály na radnici uskutočnila prednáška astronóma Norberta Wernera na tému Neuveriteľný vesmír : tmavá hmota a tmavá energia.
Mladý Rožňavčan vďaka otcovým príbehom už na základnej škole vedel, že keď vyrastie, chce byť astronómom. Svojej záľube sa venoval aj počas štúdia na rožňavskom gymnáziu. Na vysokej škole sa vďaka programu Socrates dostal na tri mesiace do Utrechtu, kde sa v ústave pre výskum vesmíru zaoberal neutrónovými hviezdami.
V súčasnosti pôsobí na Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology (KIPAC) na Stanfordskej univerzite. Je to ústav časticovej astrofyziky a kozmológie. Výskum, ktorý financuje NASA, priniesol prevratný objav, Wernerovmu tímu sa podarilo zaznamenať dovtedy neznámu časť hmoty tvoriacej vesmír. „Keď mám v práci dobrý deň, odchádzam s pocitom, že som sa dozvedel opäť niečo nové,“ povedal s úsmevom na úvod.
Prednáška s názvom Nekonečný vesmír bola rozdelená na dve časti. Hneď na začiatok Norbert Werner prítomným v sále, ako i online divákom vysvetlil , z čoho všetkého vesmír pozostáva. Podľa jeho slov poznáme len 4 % hmoty tvoriacej vesmír. Je zložená z protónov, neutrónov a elektrónov. Takmer 25 % tvorí tzv. tmavá hmota a zvyšnú časť predstavuje tzv. tmavá energia, o ktorej zatiaľ astronómovia nemajú žiadne poznatky. „Z tých 4% normálnej hmoty môžme vo vesmíre pozorovať zhruba polovicu. Predpokladá sa, že tá chýbajúca polovica je v podobe veľmi riedkeho plynu, ktorý vypĺňa vlákna kozmickej pavučiny.“
Pútavý a zrozumiteľný spôsob, akým sa Norbert Werner snažil vysvetliť základy svojich pozorovaní a výskumov, divákov zaujal. Pre lepšie pochopenie si pomáhal príkladmi z bežného života. Zákonitosti vesmíru sa napríklad snažil priblížiť pomocou stopky od vínového pohára, rozpínavosť vesmíru zase prirovnal k hrozienkovému koláču počas pečenia.
Uvoľnená atmosféra osmelila mnohých divákov, ktorí ho po oboch častiach prednášky zahrnuli najrôznejšími otázkami. Na niektoré z nich však nepozná odpoveď ani uznávaný astronóm Norbert Werner, a tak si na ne budeme musieť ešte niekoľko rokov počkať.
Foto pre Inforoznava.sk : Peter Csontos
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery