Poslanec mestkého zastupiteľstva Dušan Pollák (nez.) reaguje na priamu kritiku, ktorá sa proti nemu vzniesla v diskusii pod článkom „Odštartovali celotýždnové dni mesta“ z 30. januára 2011.
Diskutujúci ho vo svojich prispevkoch ostro obviňovali zo spoluzodpovednosti za mizerný stav v rožňavskom futbale. Napriek tomu, že diskusie pod článkami nie sú redakčným obsahom a odpovede na nich teda patria naspäť do diskusného fóra, poslancovi Pollákovi (na snímke prvý zľava) ako verejne činnej osobe poskytujeme priestor na vyjadrenie.
Pollák v reakcii, ktorú nám zaslal na redakčný email, hodnotí svoje pôsobenie pri mestskom futbale, konkretizuje financovanie športových podujatí, vysvetluje svoj odchod a ponúka pohľad na otázku, prečo to s futbalom, resp. športom všeobecne vyzerá v našom meste tak ako to vyzerá. Zároveň kritikov pozýva na odbornú diskusiu!
Okrem toho, že je poslancom mestského zastupiteľstva, je Pollák v súčasnosti zamestnancom Slovenského futbalového zväzu, učí športovú prípravu na základnej škole a trénuje deti od 5 do 15 rokov. Podľa vlastných slov vychoval za 25 rokov trénovania mládeže množstvo futbalistov, ktorí sa uplatnili v nižších alebo vyšších súťažiach a úspešne reprezentovali Slovensko na rôznych medzinárodných podujatiach (2 turnaje v USA, desiatky turnajov v Európe).
„Bez mojej pomoci by v Rožňave futbal už dobrých 15 rokov nefungoval a pravdepodobne by svoju činnosť skončili i kluby na okolí“, hovorí Pollák a na podporu svojho tvrdenia dodáva, že mimo iného organizoval napríklad aj „Dni talentov“ či futbalové campy pre deti so slabších sociálnych rodín.
Ďalej pripomína, že aj vďaka tomu si mladí futbalisti mohli zmerať sily so svetovou konkurenciou a mali šancu stretnúť mnoho osobností svetového futbalu, medzi inými napríklad slávneho Eusébia. Najbližšiou akciou, ktorú bude (aj) Pollák organizovať, má byť 26. februára 2011 Rožňava Cup (predtým Christmas Cup), XVII. ročník halového turnaja žiakov.
Na margo financovania Pollák zdôrazňuje, že všetky akcie boli financované mimo zdrojov mesta a klubu, snažil sa ich získať hlavne od sponzorov a časť hradili rodičia detí: „ Napríklad v roku 1994 sme boli na turnaji „USA Cup“ v Amerike celé štyri týždne. Letenka , doprava, strava, ubytovanie a iné stáli rodičov na 4 týždne 7 tisíc korún.“
Za 25 rokov dostali rožňavskí chlapci podľa Polláka iba jednu sadu dresov cez VsFZ – oblečenie, dresy a kopačky si zabezpečujú sami, resp. cez sponzorov. Pritom podľa jeho slov urobili pre mesto reklamu, o akej sa niektorým ani nesníva.
Pollák hovorí, že z futbalu odišiel (21. augusta 2009) preto, lebo zistil, že napriek niekoľkonásobnej snahe s ním v Rožnave nepohne: „Pre rožňavský futbal som obetoval všetok svoj voľný čas, žial, znovu som sa však mýlil. Nič som nedokázal i vďaka ľuďom, ktorí v Rožňave žijú.“
Otázka, prečo šport, resp. futbal v Rožňave vyzerá tak ako vyzerá nemá byť podľa Polláka smerovaná na neho. Vraví, že sa treba ísť pozrieť na futbalový štadión, zimný štadión, či tartanovú dráhu pre atletiku: „Chodťe sa pozrieť ako to vyzerá v iných mestách. Koľko prispieva mesto na šport, aká je správa ihrísk, ako mesto hľadá sponzorov spolu so zástupcami klubov (napríklad cez zákazky).“
Priemerné podmienky na futbal v Rožňave boli podľa Polláka v čase Železorudných baní, keď hráči dostávali zamestnanie, nejaké ďalšie výhody a popri tom hrali futbal. Za ďalšiu zlatú éru futbalu v meste Pollák považuje roky 1996-1997, keď vtedajšie mužstvo Kalcitu hralo druhú ligu a mesto na futbal prispievalo sumou 2-3 milíony korún a nemalé prostriedky zabezpečovala aj firma Kalcit a iní sponzori. „Teraz mesto prispieva sumou 2-3 milióny korún na všetky športové kluby, kultúru, mládež a vzdelanie“, konštatuje. Aj preto podľa neho najlepší hráči odchádzajú za lepšími podmienkami z Rožňavy preč.
Záverom Pollák prostredníctvom nášho portálu pozýva na odbornú diskusiu o futbale a športe v Rožňave, kde uvíta všetkých kritikov i zástupcov médií. Stretnutie by sa malo uskutočniť v piatok, 11. februára 2011 o 15tej hodine v hoteli Medi-šport v Rožňave.
Foto: Archív Inforoznava.sk