V Domove sociálnych služieb AMALIA v Rožňave vďaka podpore Nadácie SPP a jej grantového programu OPORA 2011 úspešne realizujú individuálny plán rozvoja klientov s autizmom.
Z finančných príspevkov poskytnutých Nadáciou SPP zakúpil domov počítač s dotykovým monitorom a komunikačný program Boardmaker, ktoré klient aktívne používa ako prostriedok podporujúci komunikáciu a sebavyjadrenie. Tieto pomôcky zároveň napomáhajú rozvoju jeho kognitívnych schopností – teda myslenia, pamäte, pozornosti. Prostredníctvom vizualizácie pomáhajú tiež pri koordinácii pohybov v oblasti jemnej motoriky práve formou rôznych aktivít s dotykovou obrazovkou.
Autizmus je vývinovou poruchou, ktorá sa prejavuje predovšetkým v oblasti porúch komunikácie, sociálnych vzťahov, ako aj predstavivosti a vnímania. Táto stručná charakteristika autizmu napovedá, nakoľko náročná je práca s autistickým klientom pri dosahovaní vytýčených cieľov.
„Výber prostriedkov súvisel predovšetkým s výbornou vizuálnou pamäťou nášho klienta a preferovaním vizuálnej formy pri vnímaní informácií a javov z okolia. Od prvej chvíle si dokázal ľahko zafixovať základnú obsluhu počítača, ako zapínanie a vypínanie, výber a voľba programov, orientácia na pracovnej ploche a podobne. Z aktivít si najviac obľúbil kreslenie prostredníctvom špeciálneho grafického maliarskeho programu, hru na virtuálnom piane, hranie jednoduchších logických hier ako je pexeso, alebo puzzle. Uvedomujeme si, že naše snaženie je beh na dlhé trate, no postupnými pomalými krokmi, trpezlivosťou a vytrvalosťou dosahujeme v našej spoločnej práci pozitívne výsledky,“ hovoria vychovávatelia Miroslava Gállová a Gabriel Rožai.
Zdroj: Vucke