Okrem hrabania na vlastnom piesočku pohladí aj chudobný ľud na Gemeri. Nie tak doslova, veď nádej, že sa baňa v Slanej opäť otvorí pre 600 ľudí, je úplne alegorická. Nečakajme za tým žiadny zázrak, idú predsa voľby. Najväčší zamestnávateľ padol na kolená koncom r. 2008. Baníci z Cypru a Ukrajiny sa snažili do technológii investovať nemalý majetok.
Žiaľ, ani pôžičky, ani dotácia od štátu vo výške približne šesť miliónov eur (pôvodne chceli dvojnásobok) nepomohli.
Cyperskí baníci, alebo ak chcete, môžeme im dať pracovný názov Tunelári, preinvestovali štátne stimuly za viac ako 1,6 mil. eur. Cieľ bol jasný – skvalitniť výrobu a technológie. Očividne sa im to podarilo. Svedčí o tom aj sekera v SPP vo výške takmer 13,5 milióna eur. Tlieskajme.
Celé rodiny z Gemera sa potom ocitli v nezávideniahodnej situácii. Nedávno si však vypočuli výbornú novinku. Začnú sa rokovania, pretože veľkorysá sociálna vláda chce, aby v bani opäť pracovalo 600 ľudí. Aké ideálne. A premyslené. Pár mesiacov pred voľbami takto potešiť ucho Gemerčanov je viac než taktické.
Dovolím si skromnú prognózu. Povestné rokovania sa natiahnu. Predstava aby sa stihli do volieb je nereálna, ba čo viac, je to námet na sci-fi. Už teraz počujem tie dôvody, prečo sa to nedá. Na prvom mieste bude určite kríza, ktorá sa nás nemala síce dotknúť, ale stalo sa. Druhú priečku bude zastávať minulá vláda, Slota pridá Maďarov a sme kompletní.
Príprava na ďalšiu päťročnicu, ktorá dnes trvá štyri roky, je náročná. Po osratých Tatrách treba predsa urobiť aj niečo viac sexi.
Martin Kuchár ml.
Autor je šéfredaktorom portálu Zdruhejstrany.sk
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk