Stará rožňavská nemocnica vznikla vďaka finančnej základine 24.000 strieborných forintov v roku 1848 testamentom zanechaných vdovou po MUDr. Karolovi Kósovi, pani Alojziou Mihalovitsovou.
Tá, plniac odkaz svojho predčasne zosnulého manžela (zomrel 51-ročný na týfus) si želala postaviť v Rožňave nemocnicu pod správou rímskokatolíckej cirkvi.
Ako sme uviedli už v predchádzajúcom príspevku, Karol Kósa bol osobným lekárom biskupa Františka Lajcsáka a neskôr aj župným lekárom Gemerskej župy. Po niekoľkoročnom fungovaní nemocnice v dočasných priestoroch prispel k tomuto základnému kapitálu rožňavský biskup Juraj Schopper a pre účely nemocnice bola postavená nová budova, ktorá bola otvorená v roku 1887. Projekt stavby v novogotickom slohu vypracoval viedenský architekt Franz Neumann, hlavným staviteľom bol miestny podnikateľ András Hénesz.
Súčasťou nemocnice je kaplnka zaklenutá lomenými klenbami zdobenými ornamentálnymi a figurálnymi maľbami od miestneho maliara kostolov Willibalda Wolframa. Vysoké gotické okná kaplnky sú zasklené farebnými figurálnymi vitrážami, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou dal pre nemocnicu vyhotoviť gróf Juraj Andrássy. V štíte kaplnky je umiestnená terakotová plastika Panny Márie Immaculaty, v postranných štítoch budov nemocnice plastiky sv. Jozefa Pestúna a sv. Antona Paduánskeho sprevádzané latinským nápisom: INFIRMIS FIRMANDIS (slabých posilňovať). Po poštátnení nemocnice bola kaplnka zrušená, neskôr bola prestropená železnou konštrukciou na dve podlažia pre účely skladu liečiv a lekárskej knižnice.
Ako všetci vieme, stará nemocnica už dlhšiu dobu neslúži svojmu pôvodnému účelu a v súčasnosti je využité len jedno jej krídlo pre priestory vysunutého pracoviska košickej univerzity. Dlhú dobu sme nevedeli, kam sa podel pekný novogotický oltár z nemocničnej kaplnky, až v roku 1990, keď sme v spolupráci s políciou dokumentovali hnuteľné pamiatky a mobiliár gemerských kostolov, sme ho objavili v rímskokatolíckom kostole v Gemerskej Vsi.
Nie je práve dobrou vizitkou rožňavského biskupstva, že napriek tomu, že sa budova starej nemocnice už dávno vrátila do vlastníctva diecézy, o kaplnku sa zatiaľ nik nezaujíma a naďalej chátra. Je veľkou škodou, že Rožňavčania nemajú ani dnes možnosť prezrieť si jej nádherný interiér a pokochať sa v žiariacich okenných vitrážach. Obyvatelia Vargového poľa by možno tiež privítali možnosť zájsť si na omšu do kostolíka, ktorý je k ich štvrti bližšie ako ostatné rožňavské kostoly.
Edita Kušnierová
Foto: Archív autora a Inforoznava.sk
Predhcádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem