V nedeľu 10. marca uplynul práve rok od požiaru hradu Krásna Hôrka. Požiar podľa polície spôsobili dvaja maloletí rómski chlapci, bývajúci priamo v dedine, keď sa pokušali zapáliť si ohorok cigarety. Silný vietor a vysušená tráva sa už postarali o rýchle šírenie plameňov až k hradbám, odkiaľ cez vysoké krovinaté rastliny preskočil plameň na drevenú strechu. Tá mala byť chránená protipožiarnym náterom. Svah pod hradom je v správe Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar.
Vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) pred rokom okrem iného uviedol, že má ťažké srdce na ochranárov. Podľa neho aj oni prispeli k požiaru, pretože nesúhlasili s vytvorením bezpečnostného pásma okolo hradu a nedopustili výrub krovín na hradnom kopci. Ako však vtedy pre Sme uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík, došlo k omylu, hradný kopec totiž nie je súčasťou národného parku, platí na ňom prvý, najnižší stupeň ochrany. V praxi to znamená, že keď chce štát ako vlastník hradu vyčistiť jeho okolie od porastov, stačí mu súhlas obecného úradu. Na správu národného parku sa s touto požiadavkou nikto neobrátil minimálne desať rokov. A keby aj, riaditeľ nevidel dôvod, prečo by mu povolenie nevydali.
V samotnej obci Krásnohorské Podhradie na udalosť z pred roka spomínali v nedeľu. „My sme si pripomenuli túto smutnú udalosť tak, že o 13.30 h, teda v čase kedy pred rokom vznikol požiar, sa rozozvučali zvony a večer o 18.00 h si obyvatelia pripomenú ročné výročie požiaru zapálením sviečok v oknách,“ povedal pre TASR starosta obce Peter Bollo (Most-Híd). Potvrdil, že požiar hradu Krásna Hôrka zapálil aj zápalnú šnúru v medziľudských vzťahoch a situácia v obci medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom je napätá.
Na spomienkovom mítingu pri obecnom úrade si požiar pripomenula asi stovka prívržencov Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu. Tí sa stretli už v sobotu v Betliari na svojom sneme. Stretnutie v Krásnohorskom Podhradí sa podľa TASR nieslo v pokojnom duchu a nedošlo k žiadnym výtržnostiam, ani stretom s rómskym obyvateľstvom z neďalekej osady.
Foto: Archív infoRoznava.sk