Kalendárovinky: Október
Veľkú pravdu sme zdedili po našich predkoch, ktorí o desiatom mesiaci roka hovorili – Október už neraz príde studený, ale nikdy nie je hladný.
Lebo v opojnej vôni zrelého ovocia, v lahode nového vína, v teple babieho leta a v objatí hýrivých farieb listnáčov, je nám predstava zimy ešte dosť vzdialená.
Naši starkí sa však týmito skvostnými darmi desiateho mesiaca v roku nedali priveľmi očariť a aj nám odkazujú: V októbri sa zem od zimy zatvára.
Ale úroda je už v bezpečí pod strechou, komory a zásobárne sú plné, je čas hodov, vinobraní a v chrámoch za úrody a hojnosť ďakujeme Bohu, tešiac sa i z troch ešte stále hrejivých vlniek babieho leta.
Prvou je leto svätého archanjela Michala, ktoré do októbra presahuje zo septembra. Ďalšou, okolo 15. 10. býva chýrne tereziánske babie leto a na konci mesiaca v nejednom roku prichádza babie leto Všetkých svätých s prienikom, ako názov vraví – i do prvých novembrových dní.
Ibaže, pôvabná dávna múdrosť hovorí: Októbrové nebo ti núka plno hviezd, ale rád už zotrváš pri teplej piecke.
Raz darmo, v Česku pravdivo hovoria: Po svaté Tereze mráz po střechách leze.
Jasnú neoziabavú pohodičku občas domrví šimonské (28. 10.) ochladenie, ktoré zakotvuje i predvídaný vývoj počasia okolo Vianoc a to v starej skúsenosti: Aké je počasie na sviatok Šimona a Júdu, také bude aj cez Vianoce, pretože Šimon a Júda počasie okolo Vianoc ovládajú.
V tento deň, ako vravia vidiečania, už i mačka zalieza radšej do tepla a u nás definitívne končí aj vegetačné obdobie.
Preto práve v tomto čase završujú sezónu na Demetera (26. 10.) na salašoch aj pastieri a česká pranostika s predstihom vraví: Po svatém Havlovi (16. 10.) už kráva ráda ve stáji stává.
Všetky pranostiky zhodne konštatujú, že sa medzi nás tíško vkradlo smutné skracovanie dňa, ktoré už zrána i večerom prináša stále viac tmy a chladu.
Tento fakt prebýva aj v týchto starootcovských poznatkoch: Október už k zime hlavu skláňa. V desiatom mesiaci už vejú aj divoké vetry, sužujú studené hmly, prudké dažde, ba čakaj už i snehy.
Stromová Sibyla
Október prináša nemálo možností zaprorokovať si, čo nám prinesie zima, keď stačí iba pozorne hľadieť okolo seba.
Pripomeňme: ak sú v tomto mesiaci ešte búrky a sťahovavé vtáky, najmä lastovičky ešte u nás, jeseň bude dlhá, príjemná a zima mierna. To platí aj ak na lúkach vidíš veľa pavučín.
Zaujímavé veštecké sibylky sídlia i na každom listnatom strome – známy je pradávny poznatok – ak sa lístie na konároch vytrvalo drží, čakaj tuhú zimu, ktorá príde aj vtedy, ak je na jarabinách veľa červených bobulí.
Niektorí predzimní prognostici sú dokonca okrídlení: ak je totiž veľa sršňov a otravujú nás osy, načim skontrolovať bezchybnosť kotolní a zásoby v drevárni.
Takúto prognózu potvrdzuje aj veľký výskyt červených bobúľ napríklad na jarabine.
Ak sa navyše poponáhľajú aj prví snehoví predskokani a sniežik si u nás v októbri komótne poleží dlhšie, i to signalizuje tuhú a na snehy bohatú zimu.
Ak však studená beloba síce padne, ale rýchlo sa roztopí, mátoženie zimy nebude príliš vytrvalé.
Napokon, aj keby nás tá októbrová zima prikvačila, žiadne strachy, dávna skúsenosť ubezpečuje – koľko zimy v októbri pribudne, toľko jej v januári ubudne.
A iná: Počasie v októbri býva verným predobrazom marcového.
Ilustračné foto: iR