Obyvatelia Košického samosprávneho kraja (KSK) majú možnosť zapojiť sa do vytvárania Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) kraja na roky 2016 – 2022. Rožňavčania a obyvatelia okresu, ktorí by chceli vo svojom okolí niečo zmeniť, či vytvoriť, sa môžu zapojiť prostredníctvom internetovej stránky kraja – Zapojte sa do rozvoja kraja. Svoje návrhy a pripomienky môžu podávať do 25. októbra.
Ako informovala Katarína Jantošovičová z KSK, odbor regionálneho rozvoja spracoval strategickú časť programu, ktorá navrhuje postup pri riešení dvoch najzávažnejších problémov v regionálnom rozvoji v Košickom kraji – je to stále rastúca nezamestnanosť, ktorá prevyšuje celoslovenský priemer približne o dve percentá a nízke mzdy, ktoré patria k najnižším nielen v rámci Európskej únie, ale aj v krajinách OECD.
„Stratégia Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja navrhuje osem strategických zámerov podporovaných dvadsiatimi špecifickými cieľmi v hospodárskej, sociálnej a environmentálnej oblasti na riešenie uvedených dvoch najzávažnejších problémov. A práve názory širokej verejnosti na takto vytýčenú stratégiu, námety a odporúčania na vylepšenie tejto stratégie sú pre nás veľmi dôležité a v rámci našich možností budú do stratégie zapracované. Vzhľadom na termín ukončenia spracovania Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja neostáva veľa času na širšiu diskusiu, preto námety, návrhy, pripomienky, tipy na zlepšenie očakávame do konca októbra 2015,“ povedal Imrich Fűlop, vedúci odboru regionálneho rozvoja KSK.
Ako uviedol, úspech alebo neúspech týchto špecifických cieľov bude závisieť od ochoty širokej verejnosti prevziať zodpovednosť za riešenie vlastných problémov do vlastných rúk v rámci svojej komunity.
„Nenašli sme jednoduchšie a efektívnejšie riešenie problematiky. Žijeme v trhovom hospodárstve, kde sa každý musí dokázať postarať o seba sám a ak mu na to sily nestačia, musí byť schopný sa dobrovoľne združovať do záujmových skupín, ktoré dokážu ovplyvniť rozhodnutia vedení spoločností, alebo predstaviteľov politickej moci v prospech cieľov záujmovej skupiny. V demokratických krajinách je totiž základným predpokladom presadenia svojich záujmov schopnosť dobrovoľne sa združovať,“ povedal Fűlop.
Dokument PHSR však bude koncipovaný ako otvorený, to znamená, že pripomienky verejnosti zaslané aj po uvedenom termíne môžu byť do dokumentu zapracované každoročne, pri vyhodnocovaní plnenia stanovených strategických cieľov a ich aktualizácií.
Zdroj & Foto: KSK