V obci Brzotín sa 25. apríla budú konať doplňujúce voľby starostu.
Ako agentúru SITA informovala zapisovateľka tamojšej volebnej komisie Tatiana Gonosová, na post starostu v doplňujúcich voľbách kandidujú Karin Bodnáriková za stranu Smer-SD a doterajší starosta Pavol Gášpár za SMK.
V obci je vo voličských zoznamoch zapísaných 982 oprávnených voličov a voľby sa uskutočnia od 7:00 do 20:00. Voľby bude riadiť päťčlenná miestna volebná komisia, ktorej predsedom je Milan Bodnárik, manžel kandidátky, ktorý ním však už bol aj v roku 2006.
Doplňujúce voľby sa konajú preto, lebo voľby starostu z decembra 2006 napadol na Ústavnom súde SR (ÚS) neúspešný kandidát František Bačo a ÚS ich vyhlásil za neplatné.
Neúspešný kandidát v sťažnosti argumentoval, že volebný zákon porušil Pavol Gášpár, ako aj ďalší poslanci a miestna organizácia SMK, ktorí zorganizovali 28. novembra verejné zhromaždenie dôchodcov – posedenie v čase volebnej kampane. Dôchodcovia dostávali tzv. vianočný príspevok 500 Sk.
Niektorí dôchodcovia maďarskej národnosti, ako zistil ÚS z výsluchov svedkov – bolo ich 194, dostali aj druhú obálku s propagačnými materiálmi SMK, v ktorej bolo vo väčšine prípadov 500 korún. Nebolo však v nich uvedené, koho majú voliť.
„Vychádzajúc z uvedených zásad a pravidiel a opierajúc sa o svoje skutkové zistenia ÚS konštatuje, že aktivity SMK a zvoleného starostu ako jej kandidáta na funkciu starostu obce, smerom k voličom dôchodcom nemožno hodnotiť inak, ako hrubé porušenie účelu volebného zákona, a tým aj ústavných princípov zakotvených v ústave,“ uvádza sa v odôvodnení nálezu, ktorým ÚS vyhlásil za neplatné komunálne voľby starostu v Brzotíne.
V odôvodnení nálezu ÚS ďalej uvádza, že pokiaľ ide o obsahovú stránku „volebnej agitácie“ zvoleného starostu a SMK počas volebnej kampane, ÚS vyslovuje presvedčenie, že rozdávanie finančných darov nie malej hodnoty voličom predstavuje nepochybne činnosť, ktorá patrí medzi aktivity slúžiace na podporu kandidáta. Nie je pritom možné zistiť ani preukázať konkrétny dopad či výsledok takýchto aktivít, ale vychádza sa z ich obvyklého alebo zjavného zamerania, a preto uvedené konanie zvoleného starostu a SMK v každom prípade nepriaznivo ovplyvňuje slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti.
Ostatné tvrdenia sťažovateľa o nekalej činnosti jeho protikandidáta a o kupovaní hlasov pre konkrétneho kandidáta nepreukázalo ani vyšetrovanie polície, ani zisťovanie sudcov ÚS.
„Vôbec sa nebudem vyjadrovať k voľbám do telefónu, ak tak len osobne,“ uviedol v telefonickom rozhovore Pavol Gášpár. „Som spokojný, že ÚS vyhlásil voľby starostu za neplatné, len to trvalo strašne dlho, až dva roky. Ešte sa riešia niektoré moje ďalšie podania, ktoré však v súčasnosti nechcem konkretizovať a medializovať,“ povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru SITA František Bačo.
© SITA Ilustračné foto: Gemer.org