Pred rokom odvysielala televízia v relácii Večer pod Lampou dokumentárny film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci. Hosťami Štefana Hríba boli Zuzana Piussi, Zuzana Čaputová a Elena Berthótyová.
Sudkyňa a v tom čase aj členka Súdnej rady Helena Kožíková na decembrovej tlačovej besede obhajovala šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina a s dvoma ďalšími kolegami hovorila, že fungovanie súdu je ohrozené. Rozhlas a televíziu Slovenska zažalovala za odvysielanie dokumentu a žiada odškodnenie 30-tisíc eur.
Ako informoval denník Sme, najnovšie podala pre dokument aj trestné oznámenie. Trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová Hospodárskym novinám potvrdila, že od 12. septembra vedú stíhanie vo veci prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu osobnej povahy. Dokumentaristka podľa Kožíkovej nakrúcala tajne a rozhovor, ktorý sa týkal mŕtvej sudkyne Marty Laukovej, zverejnila bez jej súhlasu.
Piussi podľa Sme oponuje, že Kožíková vedela, že ju nakrúca. Hovorí, že žiadnu malú kameru nemá a tajne nikoho nenahráva. „Je to arogancia a zastrašovanie,“ reagovala na trestné oznámenie.
„Zverejnením záznamu nebola sudkyni spôsobená vážna ujma na právach,“ uviedol pre Sme právnik spolupracujúci s Via Iuris Peter Wilfling. Pripomenul, že členka rady významne ovplyvňovala dianie v súdnictve aj spoločnosti. „Z tohto dôvodu musí sudkyňa strpieť intenzívnejší záujem verejnosti aj médií.“
Ako ďalej uvádza Sme, prípad filmárky Zuzany Piussi zaujal šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga. „Nakrútila skvelý film,“ povedal. Ak bude zaň potrestaná, vrátime sa o 25 rokov naspäť, dodal.
Dokumentaristky Zuzany Piussi sa podľa Sme zastali českí umelci. Spísali petíciu určenú premiérovi: „Pane Fico, nechte Zuzanu Piussi na pokoji! Holky sa nezatvírají!“ Petíciu podpísala jedna z prvých signatárok Charty 77 Dana Němcová, folkový spevák Vladimír Merta, básnik a hudobník skupiny The Plastic People of The Universe Vratislav Brabenec či dokumentarista a herec Břetislav Rychlík.
Aj organizácia Via Iuris, pôsobiaca na Slovensku, považuje trestné stíhanie za neopodstatnené. „Odsúdenie Zuzany Piussi za tento skutok by bolo porušením Ústavy a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Bolo by zároveň závažným ohrozením slobody prejavu a umeleckej tvorby, ktoré by Slovensko vrátilo o mnoho rokov dozadu,“ uvádza vo svojom vyhlásení.
V stredu 31. októbra sa filmárky zastal Ondrej Dostál, predseda OKS vo svojom blogu na Sme.sk – Ak zavriete Piussi, tak aj mňa, prosím. „Film Nemoc tretej moci považujem za najlepšiu výpoveď o stave slovenského súdnictva, akú som mal kedy možnosť vidieť. A najsilnejšie na mňa zapôsobila scéna zo záveru filmu, keď sa Zuzana Lauková stretne so sudkyňou Helenou Kožíkovou,“ píše Dostál.
Pripomína, že Zuzana Lauková je dcérou sudkyne Marty Laukovej, ktorá v roku 2009 pri rozhodovaní o väzbe člena medzinárodného prevádzačského gangu odmietla pokus predsedníčky Okresného súdu Bratislava I. Gabriely Buľubášovej ovplyvniť ju v prospech jeho prepustenia. Následne začala byť zo strany vedenia súdu šikanovaná. Šikanovanie pokračovalo aj po tom, čo vážne ochorela a v septembri 2009 sa stala dlhodobo práceneschopnou. Helena Kožíková ako nová predsedníčka Okresného súdu Bratislava I. navrhla Súdnej rade, aby sudkyni Laukovej zastavila vyplácanie príplatkov k náhrade príjmu a k nemocenskému pre účelovú práceneschopnosť, čo Súdna rada v máji 2010 aj urobila. V júli 2010 údajne účelovo práceneschopná sudkyňa Marta Lauková zomrela. V roku 2011 bola in memoriam ocenená „za odvahu pri presadzovaní sudcovskej nezávislosti napriek politickému tlaku a osobnému šikanovaniu“ cenou Biela vrana, ktorú udeľujú Aliancia Fair-play a Via Iuris. Cenu za ňu prevzala jej dcéra Zuzana.
Článok spustil petíciu, ktorú podpísala asi stovka ľudí z celého Slovenska. Prínašame ju v plnom znení.
My, nižšie podpísaní týmto verejne vyhlasujeme:
Film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci obsahuje scénu so stretnutím a rozhovorom Zuzany Laukovej so sudkyňou Helenou Kožíkovou. Práve za túto scénu teraz Zuzana Piussi čelí hrozbe trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy podľa § 377 Trestného zákona.
Svojim prihlásením sa k tomuto vyhláseniu potvrdzujeme, že verejne schvaľujeme, že Zuzana Piussi vyššie uvedenú scénu natočila a zaradila do filmu. Schvaľujeme nielen tento čin Zuzany Piussi, ale verejne ju pre tento čin vychvaľujeme.
Ak orgány činné v trestnom konaní a následne súdy budú kvalifikovať konanie Zuzany Piussi ako trestný čin, tak sme svojim verejným vyhlásením spáchali trestný čin schvaľovania trestného činu. Podľa § 338 ods. 1 Trestného zákona „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“
My čin Zuzany Piussi verejne schvaľujeme a verejne ju preň vychvaľujeme.
Sme síce na základe viacerých právnych názorov presvedčení, že sa v prípade konania Zuzany Piussi nejedná o trestný čin, ale aj v prípade, že súdy rozhodnú inak, trváme na svojom tvrdení v tomto vyhlásení a sme pripravení znášať všetky dôsledky.
Výzvu asi stovky signatárov, vrátane ľudí z Rožňavy a okolia, môžete podporiť na stránke Changenet.sk v sekcii Kampane – kliknite sem. Už v prvých hodinách jej zverejnenia sa tak podarilo zozbierať vyše 500 podpisov.
Nemoc tretej moci (2011) – prehrať film
Zuzana Piussi: Ukázala som systém, nikoho som nepoškodila