Nepatrím k ľuďom, ktorí by vyznávali v spoločnosti akúkoľvek diskrimináciu, či už pozitívnu, alebo negatívnu. Často počúvam a čítam názory, že v zastupiteľskej demokracii by mali platiť rôzne kvóty volených zástupcov, napr. že by malo byť stanovené, koľko percent z celkového počtu poslancov v parlamente má byť žien a koľko mužov.
Alebo že by mali byť v NR SR rovnomerne zastúpené všetky regióny SR, či všetky národnosti a menšiny, alebo dokonca všetky vekové skupiny obyvateľstva. Som zásadne proti podobným kvótam.
No v ostatnom čase sa pri rôznych debatách o komunálnej politike stretávam v Rožňave s názormi, že je už najvyšší čas vymeniť súčasných „starých“ poslancov v Mestskom zastupiteľstve za mladších, pretože súčasní poslanci vraj brzdia a bránia napredovaniu mesta najmä preto, že sú starí. Napriek tomu, že neuznávam tieto reči o plánovanom, či násilnom omladzovaní akéhokoľvek parlamentu, aby som vedel o čom presne diskutujeme, urobil som si malú štatistiku veku poslancov nášho zastupiteľstva a vyšli mi nasledovné výsledky.
Asi najzaujímavejší, no nie najdôležitejší údaj, ktorý som pri tejto štatistike zistil, je priemerný vek našich poslancov. Ten je dnes pekných 56 rokov! Aj keď je to pravdepodobne (podľa môjho námatkového zisťovania na internete) jeden z najvyšších priemerných vekov poslancov mestských zastupiteľstiev na Slovensku, nie je to ešte údaj, ktorý presne charakterizuje vek celého nášho zastupiteľstva. Dôležitejšie ako priemerný vek je vekové rozloženie poslancov a to je v Rožňave nasledovné:
Najmladší poslanec má 43 rokov, najstarší 65 rokov.
Počet poslancov do 45 rokov … … 1
Počet poslancov od 46 do 49 rokov … 4
Počet poslancov od 50 do 59 rokov … 7
Počet poslancov nad 60 rokov … … 7
Takže zhrnuté a spočítané:
V zastupiteľstve mesta Rožňava má jeden poslanec 43 rokov a všetci ostatní, t.j. 18 poslancov je vo veku od 47 do 65 rokov.
A čo zaujímavé sa z nasledovného dá vyčítať?
Zaujímavé konštatovanie by bolo, že všetci naši poslanci prežili väčšiu časť svojho života (a väčšina z nich aj väčšiu časť svojho aktívneho dospelého života) ešte v totalitnom režime a nepredpokladám (bez urážky), že by títo naši poslanci boli v mladosti nejakými disidentmi, postihovanými represiami bývalého režimu. Preto podľa mňa nie je vylúčené, že to na ich správanie sa a zmýšľanie pri rozhodovaní v zastupiteľstve má určitý vplyv.
Možno nám tam naozaj chýba aspoň pár poslancov vo veku okolo tridsiatky, ktorí si už na socializmus nepamätajú a preto je dosť pravdepodobné, že ich zmýšľanie nebude ovplyvnené výchovou, dospievaním a životom v totalitnom režime. Aj keď pripúšťam, že to bohužiaľ nemusí byť vždy pravidlo, myslím pravidlo úplne bez výnimiek. Poznám minimálne jedného mladého primátora v neďalekom mestečku, ktorý sa napriek svojej mladosti veľmi nevydaril.
Nakoniec pre zaujímavosť uvediem niektoré na internete prístupné relevantné údaje Slovenského štatistického úradu. Priemerný vek poslancov vo VUC-kách na Slovensku bol v roku 2009 – 50 rokov, od 48 rokov (Trenčiansky kraj) až po 52 (Žilinský kraj). Priemerný vek kandidátov na županov bol 47 rokov. Priemerný vek kandidátov na poslancov do NR SR v tohtoročných voľbách bol 45 rokov.
Tibor Takáč, občan Rožňavy vo veku priemerného rožňavského poslanca
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk