Viac ako 547-tisíc eur z Európskeho sociálneho fondu na školenia zamestnancov získala rožňavská firma J.P. – Stav.
Informoval o tom denník Hospodárske noviny. Podľa zverejnenej informácie sa má 124 ľudí zvyknutých na prácu na stavbách učiť, ako ovládať počítače, efektívne komunikovať a asertívne sa správať. Na odborné stavebné vzdelávanie sa má podľa denníka využiť len necelých 100-tisíc eur.
Vzdelávacie projekty podľa novín schválilo ešte predchádzajúce vedenie ministerstva práce pod vedením Viery Tomanovej zo Smeru-SD. Ako uvádzajú Hospodárske noviny (HN), k strane mala blízko cez bývalého poslanca NR SR Jána Babiča i samotná firma.
Peniaze musí firma podľa denníka vyčerpať do konca budúceho roka, pričom podmienkou je zabezpečenie 30-percentného spolufinancovania z vlastných zdrojov.
„Podarilo sa nám uspieť, chceme, aby naši ľudia boli šikovnejší a mali rôzne zručnosti,“ uviedol pre HN Peter Jakobej, konateľ firmy. Naopak, Ivan Kuhn, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a odborník na eurofondy vec hodnotil ako nezmysel: „V prvom rade je takéto školenie nezmyselné a až v druhom rade by som sa zaoberal tým, či by sa nedalo urobiť lacnejšie.“
Celá záležitosť sa podľa HN dostala aj do pozornosti misterstvo práce. „V súčasnosti preverujeme niektoré sporné projekty a budeme reagovať i na podnet Hospodárskych novín týkajúci sa firmy J.P. – Stav,“ uviedla pre denník Andrea Devánová z komunikačného odboru ministerstva.
Ako ďalej HN uvádzajú, spoločnosť J.P.-Stav má blízko k strane Smer-SD. Exposlancovi Babičovi robil poslaneckého asistenta krátky čas konateľ firmy Jakobej. Druhý konateľ Róbert Podracký mal zasa v Rožňave dom, v ktorom Babič asi dva roky býval. Podľa listu vlastníctva je už exposlanec jeho majiteľom, spolu s poslaneckou kolegyňou zo Smeru Leou Grečkovou.
Noviny ďalej konštatujú , že firma vyrástla najmä na zákazkách financovaných samosprávou a Štátnym fondom rozvoja bývania. Podľa nedávno zverejnených údajov na mestskej stránke boli takto firme len za prvých sedem mesiacov roka uhradené faktúry v celkovej výške 1.293.238,71 € (38.960.109,38 Sk).
„Za 30-percentný vlastný vklad dostať 70-percent cudzích peňazí pod pláštikom nejakých školení je dobrý biznis. Dali by sa však za to vytvoriť desiatky nových pracovných miest,“ uviedol pre denník riaditeľ významného podniku v okrese Rožňava s 350 zamestnancami, ktorý si neprial byť menovaný.