Dnes si pripomíname 60. výročie vyhlásenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktoré sa uskutočnilo na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov.
10. decembra 1948 189 členských štátov OSN prijalo dokument, v ktorom definovali človeka s jeho právami a v jeho dôstojnosti ako najvyššiu hodnotu, ktorú je zároveň potrebné chrániť.
Autorom návrhu bol John Peters Humphrey z Kanady v spolupráci s Eleanor Rooseveltovou (USA), René Cassina (FRA) a P. C. Changa (CHINA).
Deklarácia dodnes nie je záväzným dokumentom.
Na Slovensku sa v rokoch 2000-2004 dobudoval mechanizmus ochrany občanov a ich práv zavedením inštitútu verejného ochrancu práv.
Na monitoring úrovne dodržiavania ľudských práv vrátane práv dieťaťa sa orientuje Národné stredisko pre ľudské práva, ktoré realizuje aj rôzne vzdelávacie aktivity, zhromažďuje a šíri informácie v oblasti ľudských práv, či zastupuje občanov pri porušovaní zásad rovnakého zaobchádzania.
V roku 2004 prijalo Slovensko tzv. antidiskriminačný zákon.
Na celom území Slovenskej republiky sú zriadené kancelárie bezplatnej právnej pomoci, poradne pomoci obetiam trestných činov, linky dôvery, krízové centrá rodiny a domovy pre týrané ženy.
Ako člen Európskej únie je Slovensko zároveň povinné dodržiavať Európsky dohovor o ľudských právach.