Krátko po doplňujúcich voľbách primátora mesta v októbri 2012 zverejnil poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave Roman Ocelník ako jeden z neúspešných kandidátov na tento post svoj úmysel vzdať sa poslaneckého mandátu.
Urobil tak v dôsledku svojho katastrofálneho volebného výsledku, keď skončil spomedzi piatich kandidátov ako posledný so ziskom len 143 hlasov – získal dokonca o 10 hlasov menej ako v roku 2006, keď sa o post primátora uchádzal prvýkrát.
Na svojom blogu Ocelnik.sk po vyhlásení výsledkov volieb okrem iného napísali: “Tým, ktorí sa rozhodli pristúpiť k volebným urnám a svojim hlasom mi prejavili dôveru, zo srdca ďakujem. Rozhodnutie ďalších oprávnených voličov ignorovať účasť na voľbách, resp. nedanie mi hlasu v plnej miere rešpektujem a považujem to za vyslovenie nedôvery voči mojej osobe. Na základe toho som sa rozhodol, že bez podpory nemôžem obhajovať záujmy Rožňavčanov a svoju poslaneckú stoličku uvoľním. Mojim odchodom z politiky však mesto bude fungovať aj naďalej, dokonca si môj odchod málokto všimne.”
Odvtedy uplynuli už takmer tri mesiace. Na prvom tohtoročnom zasadnutí zastupiteľstva (9. januára), bol nahradený v dozornej komisii TIC a v dozornej rade 1. Rožňavská, a. s., keďže sa členstva v týchto orgánoch vzdal na konci uplynulého roka. Na našu otázku, kedy mieni svoj verejne daný sľub o uvoľnení poslaneckého mandátu dodržať, neodpovedal. „Môj ďalší postup zatiaľ ostáva otvorený,“ uviedol však pre regionálne noviny začiatkom tohto roka.
S otázkou, či by mal svoj verejne daný sľub o uvoľnení mandátu dodržať, sme oslovili poslanca Jána Lacha (Most-Híd), predsedu komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií. Ani ten sa nevyjadril a na rovnakú otázku neodpovedal ani poslanec Dušan Pollák (Nez.), predseda komisie vzdelávania, kultúry, mládeže a športu, ktorej je Ocelník členom.
Odpoveď nám zaslal poslanec Karol Kováč (Nez.), predseda komisie cestovného ruchu a regionálnej politiky, ďalšej komisie, v ktorej Ocelník sedí. „Verejne vyslovený sľub by mal dodržať,“ uviedol na margo veci. Ako však dodal, myslí si, že tento sľub napísal Ocelník v návale emócií zo zlyhania v doplňujúcich voľbách.
„Nedokázal si, v tom sklamaní, uvedomiť, že nízka podpora jeho kandidatúry na primátora nijako nesúvisí s postom poslanca,“ pokračoval ďalej Kováč. „Ja osobne by som bol rád, keby zotrval ako aktívny poslanec v mestskom zastupiteľstve. Minimálne to dlhuje svojím voličom. Verím, že chlapsky prizná unáhlenosť svojho rozhodnutia a „zasadne“ do poslaneckej lavice. Ešte nie je neskoro.“
O vyjadrenie sme márne žiadali aj primátora Pavla Burdigu (Most-Híd). Na naše otázky neodpovedal už počas predvolebnej kampane, hoci sme boli prvým médiom, ktoré mu poskytlo priestor na jeho predstavy o riadení samosprávy už v deň nástupu do funkcie zastupujúceho primátora. Mesto Rožňava skončilo pritom v nedávno aktualizovanom rebríčku Transparency International Slovensko ako tretie v poradí v rámci 100 hodnotených samospráv Slovenska.
Ak by Ocelník svoj verejne daný sľub dodržal, do poslaneckých lavíc by namiesto neho zasadla exposlankyňa Katarína Kopecká (Smer-SD). “V prípade, ak pán Ocelník skutočne odstúpi, príjmem mandát poslanca,” potvrdila nám v novembri 2012. V rovnakom volebnom obvode získala podporu 419 voličov.
V 17-člennom poslaneckom zbore by tak bola už piatym náhradníkom. Doteraz do poslaneckých lavíc z pozície náhradníka postupne zasadli Ján Lach (Most-Híd), Cyril Motyka (Most-Híd), Arpád Laco (SMK) a Gabriel Borzy (SMK). Počet nezávislých poslancov by sa príchodom Kopeckej znížil na 8 (Beke, Bolaček, Džačár, Kemény, Kováč, Kovács, Kossuth, Pollák) oproti 9-tim, ktorí kandidovali za politické strany (3 za OKS – Kuhn, Bischof, Marko, 2 za Most-Híd – Lach, Motyka, 2 za SMK – Laco, Borzy, 2 za Smer-SD – Focko, Kopecká).
Foto: Archív infoRoznava.sk / Poslanec Roman Ocelník pri skladaní poslaneckého sľubu v r. 2010
Súvisiace články:
Ocelník sa zamotal vo vyjadreniach
Ako nočná líška v kuríne