Na hrade Krásna Hôrka sprístupnia vo štvrtok 30. júna popoludní unikátnu výstavu pod názvom Levočská biela pani na hrade Krásna Hôrka s podtitulom Za bozk zradila krajinu… Za krajinu obetovala svoju hlavu.
Ako uvádzajú autori výstavy, príbeh Levočskej bielej panej dlhé roky fascinoval čitateľov známeho románu Móra Jókaiho, návštevníkov levočskej radnice, hradu Krásna Hôrka, ale aj historikov. Rozsiahly projekt, na ktorom participovalo 19 inštitúcií zo Slovenska a Maďarska, vám priblíži životné osudy a osobnosť slávnej zradkyne. Výstava je výsledkom trojročného projektu Slovenského národného múzea – Múzea Betliar a SNM – Spišského múzea, ktorý finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Výstava potrvá od 30. júna do 18. septembra 2011, inštalovaná je priamo v historických priestoroch Rákocziho traktu na hrade Krásna Hôrka. Slávnostné otvorenie sa udeje uý zajtra o 16tej na nádvorí hradu.
V priebehu letnej turistickej sezóny SNM – Múzeum Betliar pripravilo pre návštevníkov aj viacero zaujímavých sprievodných podujatí, ktoré zahŕňajú tak odborné prednášky, autorské lektorovanie ako aj tvorivé dielne a večerné prehliadky výstavy.
Ako to v skutočnosti s Levočskou bielou paňou bolo? Z akých dôvodov ju uväznili a popravili? Čo je legenda a čo skutočnosť? Čo o nej prezrádzajú jej listy z cesty za vidinou vrátenia majetkov, ktorá sa v skutočnosti stala cestou na popravisko? Kde ležia jej telesné pozostatky?
To všetko sa môžete dozvedieť v piatich, za sebou nasledujúcich miestnostiach stredného hradu, tzv. Rákócziho traktu, kde sa pred návštevníkmi odvíja príbeh lásky a zrady Julianny Géczyovej – Korponayovej a kapitána mesta Levoče a zároveň i pána hradu Krásna Hôrka, baróna Štefana Andrássyho. Túto nevšednú prezentáciu prostredníctvom zbierkových predmetov z desiatich slovenských a maďarských múzeí dopĺňajú vzácnosti fondov slovenských a maďarských archívov – overená kópia Satmárskeho mieru, listina o omilostení Štefana Andrássyho, testament jeho manželky Žofie Serédyovej, či listina s podmienkami kapitulácie mesta Levoče.
V slávnom románe Móra Jókaia bola opisovaná ako zradkyňa, skutočnosť však bola iná. Podľa autora predstierala lásku k Štefanovi Andrássymu, aby mu mohla ukradnúť kľúče od levočskej mestskej brány a vpustiť cisárske vojská. Existuje niekoľkostranový záznam z jej mučenia, ktorý poukazuje na to, že by ho nevydržal ani muž, tobôž krehká žena.
Výstava bola doteraz sprístupnená v Levoči, už od novembra minulého roku až do konca mája. Na realizácii výstavy sa podieľali pracovníci oboch inštitúcií – SNM Múzeum Betliar a SNM Spišské Múzeum v Levoči – 3 roky hľadali v archívoch a depozitároch a v spolupráci s maďarskámi kolegami sa nakoniec podarilo poskladať väčšinu z fragmentov života záhadnej šľachtičnej.
Autorkou výstavy je Dáša Uharčeková-Pavúková, spoluatorkou Silvia Lörinčíková, marketing má na starosti Lenka Bischof, výtvarný a grafický návrh Matúš Lányi.
Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo sprievodných podujatí, presný harmonogram je v priloženom dokumente.