V stredu 14. októbra uverejnila nadácia Zastavme korupciu štúdiu analytika Ivana Kuhna z Rožňavy, ktorá poukazuje na pravdepodobné ovplyvňovanie verejného obstarávania pri realizovaní projektov, financovaných z fondov EU. I. Kuhn v štúdii mieri prstom aj na krajského tajomníka SNS Petra Pamulu, ktorý má mať v okrese povesť “vybavovača“ eurofondov. Ten Kuhna považuje za buď veci neznalého, alebo úmyselne zavádzajúceho. Zároveň ho odkazuje na orgány činné v trestnom konaní, aby vec vyšetrili, v opačnom prípade ide podľa neho len o zlomyseľné ohováranie.
“Ešte v roku 2011 som sa ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave zúčastnil na slávnostnom ukončení rekonštrukcie Základnej školy Akademika Hronca v Rožňave, ktorá bola realizovaná z fondov Európskej únie. Riaditeľ školy poďakoval firme, ktorá rekonštrukciu uskutočnila, primátorovi mesta za podporu pri realizácii projektu a krajskému predsedovi Slovenskej národnej strany (SNS) Petrovi Pamulovi za to, že pomohol vybaviť eurofondy na rekonštrukciu školy. Posledné slová ma, na rozdiel od väčšiny prítomných, šokovali. Keď som o tomto zážitku hovoril svojim známym v Rožňave, viacerí iba sucho skonštatovali, a to ty si nevedel, že všetky eurofondy v okrese idú cez Pamulu?“, objasňuje I. Kuhn dôvod, prečo začal eurofondy preverovať.
Keďže v začiatkoch eurofondov sa obce a mestá nevedeli v problematike dobre pohybovať, hľadali cez verejné obstarávania firmy, ktoré by im projekt externe zmanažovali. Jedna z firiem, na ktorú analytik poukazuje vo svojej štúdií, je spoločnosť SENSIM. Tá mala podľa neho až podozrivo často vyhrávať jednu súťaž za druhou. “Skúmal som 88 projektov a SENSIM vyhral až 87 krát. Nie všetky obce však reagovali na moju výzvu o sprístupnenie dokumentov a preto viem spôsob pravdepodobnej manipulácie preukázať len v 67 prípadoch“, hovorí I. Kuhn.
Podľa jeho slov už prvá jeho štúdia, ktorú vypracoval na prelome rokov 2012-2013, naznačila, že na projektoch sa podieľajú najmä firmy Star EU, a.s. a SENSIM, s.r.o. a často sa objavujú mená firiem Tender Profit, s.r.o. a DJ Stav, s.r.o..Tieto firmy robili v rámci preverovaných projektov verejné obstarávania, prípadne stavebný dozor.
Obce im umožnili zarobiť viac ako milión eur
Medzi firmami SENSIM a DJ Stav je pritom doslova rodinné prepojenie. Podľa Obchodného registra SR konateľom a majiteľom DJ Stav je Ing. Ján Druga a konateľkou a jedinou majiteľkou spoločnosti SENSIM je jeho manželka Ing. Katarína Drugová. A podľa analytika Kuhna si inžinierka Drugová vyúčtovala za externý manažment v projektoch, ktoré zmapoval, sumu 1,1 milióna eur.
V okrese Rožňava sa firma SENSIM objavila ako externý manažment niekoľkokrát. V dvoch projektoch v obci Nižná Slaná, v dvoch projektoch v obci Gemerská Poloma a v dvoch projektoch v meste Dobšiná, odkiaľ pochádza v úvode spomínaný Peter Pamula. Ten, v čase “zlatej éry“ Drugovcov, pracoval na Mestskom úrade v Dobšinej ako koordinátor rozvojových projektov. Tam sa zoznámil aj s majiteľkou SENSIM-u, K. Drugovou.
Pamula: Nikdy som od nich nevzal peniaze
“Na začiatok chcem povedať, že som nikdy pre SENSIM nepracoval, nevzal od nich peniaze a jedinou mojou prioritou bolo vyťažiť z eurofondov pre Dobšinú čo najviac,“ hovorí P. Pamula a pokračuje. “Oslovili oni mňa. Zaujali ma preto, lebo vedeli o čo v projektoch ide, ako sa dá všetko rýchlo a kvalitne vybaviť. Chvíľu som s nimi spolupracoval, ale potom sa naše cesty rozišli,“ povedal pre infoRoznava.sk.
Ako ďalej hovorí, povesť vybavovača eurofondov mu nevadí. “Práve naopak, som hrdý na to, že sa mi podarilo presadiť toľko výborných projektov a pomôcť môjmu mestu“, objasňuje P. Pamula, ktorý bol v tom čase okresným šéfom SNS v Rožňave.
Tvrdí však, že za úspešnosťou ním “vybavených“ projektov nie je žiadna zlodejina, ani nekalé praktiky ako to naznačuje vo svojej štúdii I. Kuhn.
“Ak si pán Kuhn myslí, že tu došlo k porušeniu zákonov, mal by sa so svojim podozrením obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Ináč ide z jeho strany o čistú špekuláciu a ohováranie. Sú to reči neznalých alebo úmyselne zavádzajúcich ľudí. Nikdy som získavanie peňazí z eurofondov pre Dobšinú nijakým spôsobom neovplyvňoval. Pomáhal som po politickej linke, tak ako to robia komunálni politici v iných regiónoch. V období môjho pôsobenia tu chodilo najviac ministrov, štátnych tajomníkov, členov vlády a nechodili sem len keď boli voľby. Prišli, zaujímali sa a veci sa riešili,“ vysvetľuje P. Pamula.
Primátor Dobšinej Ján Slovák (nez.) pre infoRoznava.sk povedal, „Odkedy som primátorom Dobšinej, s pánom Pamulom sme pri príprave projektov v rámci eurofondov nespolupracovali. Nedostali sme od neho ani ponuku na spoluprácu.“ Pred voľbami do KSK na jeseň 2013, keď bol Slovák ešte len mestským poslancom, na svojej súkromnej internetovej stránke predstavil Petra Pamulu ako kandidáta na krajského poslanca. Vo zverejnenom článku Pamula opisuje, ako sa mu darilo vybavovať eurofondy a práve na tento článok poukazuje Pavol Sibyla z Nadácie Zastavme korupciu, ktorý štúdiu Kuhna prezentoval.
Ivan Kuhn ale trvá na svojom. “V štúdii, ktorá je zverejnená na internete, poukazujem na to, že firma SENSIM vyhrávala verejné obstarávania robené formou prieskumu trhu podozrivým spôsobom, keď konkurenčné ponuky predkladali zväčša tie isté firmy, ktoré nikdy neboli úspešné, pričom firma SENSIM zvíťazila minimálne v 67 prípadoch. Toto môžem doložiť zápisnicami z prieskumov trhu. V informačnom systéme pre manažment eurofondov (ITMS), ktorý prevádzkuje Centrálny koordinačný orgán (CKO) pri Úrade vlády, je však evidovaných až 83 projektov, kde firma SENSIM vykonávala externý manažment“.
Tieto skutočnosti podľa neho vyvolávajú dôvodné podozrenie, že firmy predkladajúce cenové ponuky v rámci prieskumu trhu boli vopred dohodnuté tak, aby verejné obstarávanie vyhrala firma SENSIM za čo najvyššiu cenu. “To je v rozpore s duchom zákona o verejnom obstarávaní a s pravidlami pre čerpanie eurofondov,“ dodal pre infoRoznava.sk I. Kuhn.
Renáta MAZURKOVÁ
Foto: Nadácia Zastavme korupciu, Archív infoRoznava.sk a Mestodobsina.sk
Dokument – Ivan Kuhn: Štúdia pravdepodobného ovplyvňovania verejného obstarávania služieb externého manažmentu projektov ako oprávnených nákladov v rámci nenávratných finančných prostriedkov (NFP)z eurofondov
Súvisiace články – Na okresnom úrade odhalili korupciu, zamestnancov obvinili