Šiesty mesiac roka označujú mnohí ľudia za svoj najobľúbenejší. Je výdatne favorizovaný – prináša najviac svetla v celom roku – najdlhšie dni. Ešte pred letným slnovratom, okolo sviatku sv. Víta (15. 6.), vznikli chýrne svetelné pranostiky, napr. Na svätého Víta hlava ešte nespí, ale na zadku už svitá.
Pár dní potom vítame s radosťou začiatok leta – letný slnovrat a dni sa začnú skracovať, ako kotví v pranostike: Od sv. Jána Krstiteľa beží slnko k zime a leto k horúčave. Stále však platí – Na svätého Jána otvára sa k letu brána.
Jún je štedrý na darčeky: na šťavnaté a voňavé červené plody, na bylinkárske radosti, hubárske rozkoše, či na závratne aromatický čas sena rúčich koscov a švárnych dievčat s hrabľami, na magické jánske ohne s krásnymi piesňami. Jún naplno odomkýna sezónu hľadačov pokladov – a to všetko osviežuje voda z nebies.
Treba kriticky pripomenúť: niekedy to júnové, dažďom voňajúce dni, s vodou preženú – keď korytami pustia aj ničivé povodne. Legendárnu 40 – dňovú vlnu dažďov začína slávny Medard (8. 6.) tiež jednu z najpopulárnejších pranostík v celom roku: Medardova kvapka 40 dní kvapká.
Keby len kvapkala – sú roky, keď i korytami obyčajných potôčikov burácajú divé riavy a „zahrajú“ sa na veľtoky. Po Medardovi nasledujú v júni ešte dažde vítske (15 .6.) a jánske (24. 6.). Ďalšie mokré vlny sa pripoja v júli.
Najmä po suchých mesiacoch z prahu jari, poslali roľníci potomkom aj takúto „korheľskú“ skúsenosť: V marci a apríli sa pole opije aj z kalíškov, v júni a júli i more hrdlom preleje a pole nie je opité.
Aby dážď zaručene prišiel, na to mali starí gazdovia bizarnú taktiku, zakotvenú v pranostike: V júni netreba nám o dážď prosiť – príde hneď, keď začneme kosiť.
V takom čase na sviatok Petra a Pavla, začína pre najosvietenejších hubárov sezóna, keďže starí otcovia verili, že práve títo apoštoli sejú na svoj sviatok najlepšie huby. Povera odporúča, dať hubám pred týmto sviatkom pokoj od nožov a košíkov – tiež potrebujú pokoj na rast – aby nás potom obdarili aj skvostnou hubovou arómou v štedrovečernej kapustnici.
Jedno z tajomstiev skvelej povesti júna odhalili už generácie pred nami a to pranostikou: Jún ukazuje, čím nás pán Boh obdaruje.
V štedrosť tohto mesiaca dúfali ľudkovia, keď ich nádeje potvrdili – čuduj sa svete – veštenia z bujačích rohov. Verte – neverte, práve táto býčia ozdoba oddávna prorokuje. A to podľa starootcovskej skúsenosti: Ak bujakovi v júni rohy nenarastú , v dobrý rok nedúfaj.
Ilustračné foto: Archív iR – Belo Hefler