V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave vystavovali novú umeleckú kolekciu obrazov rožňavského rodáka, v súčasnosti žijúceho v neďalekých Hosťovciach, Otta Szabóa. Výstava bola načasovaná v súvislosti s jeho životným jubileom.
Vernisáž sa konala 12. marca v početnom kruhu príbuzných, priateľov, kolegov a umeleckých nadšencov za prítomnosti primátora Rožňavy, Pavla Burdigu (Most) , ako aj vedúcej sekcie kultúry a cestovného ruchu Košického samosprávneho kraja, Jany Kováčovej.
Samotnú výstavu otvoril poverený riaditeľ Baníckeho múzea Martin Kováč spolu s kurátorkou výstavy Ágnes Kovács.
Otto Szabó študoval v rokoch 1988 až 1994 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky u Jozefa Lebiša, Igora Rumanského, Vojtecha Kolenčíka a Róberta Jančoviča.
Zaoberá sa voľnou umeleckou činnosťou, sakrálnou a monumentálnou tvorbou, maľbou, grafikou, sochárstvom, počítačovým a interiérovým dizajnom. Je zakladateľom Slobodnej akadémie voľného umenia Rovás v Košiciach.
V súčasnosti učí na ŠUV v Košiciach a je vydavateľom virtuálneho časopisu RovArt, ktorý sa zaoberá aktuálnymi problémami súčasného výtvarného, kultúrneho a spoločenského diania.
Je tiež zakladateľom skupiny umelcov ENRA. Okrem toho je predsedom združenia nezávislých umelcov a mladej inteligencie Rovás (1994), ktoré sa zaoberá organizovaním pravidelných výstav súčasných výtvarných umelcov, letných workshopov pre profesionálnych výtvarníkov a taktiež rozvojom mladých talentov.
Združenie okrem toho organizuje tvorivé tábory, rôznych umelecké a kultúrne podujatia a festivaly, ako aj domáce i medzinárodné sympóziá.
Otto Szabó je nositeľom Ceny predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu (Smer-SD), ceny Pro Cultura Hungarica ako aj Kríža rytierskeho rádu Maďarskej republiky.
Od roku 1994 pravidelne vystavuje doma i v zahraničí individuálne aj v skupine umelcov. V súčasnosti pracuje na kompletnom interiéri kostola vo Vinici, kde na neho čaká nová výzva vo forme fresky. Okrem toho pracuje na návrhoch vitrážových okien synagógy v Lučenci.
Jubilejná výstava v Rožňave potrvá do 25. apríla, potom poputuje do Lučenca a do ďalších miest na Slovensku a v zahraničí.
Foto: Banícke múzeum v Rožňave