Hrnčiarsky deň

V sobotu bolo v sídle Združenia  gemerských remeselníkov opäť rušno.

Tentokrát sa  rozkrútili hrnčiarske kruhy, pod rukami zúčastnených sa formovali hrnčeky, džbány, krčahy, misy. Po skončení práce sa mohli započúvať do prednášky o histórii hrnčiarstva na Hornom Gemeri a hrnčiarskej manufaktúre v Rožňave,  občerstviť sa čajom, kávou a chutnými pagáčmi.
Najznámejšie manufaktúry boli v Holíči, Muráni, Kremnici, Rožňave, Košiciach, Prešove, Spišskej Novej Vsi. Tá v Rožňave vznikla v roku 1810, založil ju Ján Hoffman. Podľa niektorých  zdrojov fungovala až do roku 1905.  Zopár jej  výrobkov ešte môžete vidieť v Baníckom múzeu v Rožňave.
Všetky výrobky zo sobotňajšej  tvorivej dielne, ktoré vznikli pod šikovnými rukami zúčastnených nadšencov, v popoludňajších hodinách umiestnili do tradičnej pece na dvore, ktorú na tieto účely postavili v zadnej časti nádvoria členovia združenia. 
Vypaľovanie je potrebné najmä preto, aby nádoby neprepúšťali vodu. Výrobky sa do pece naukladali, neskôr sa v nej zakúrilo. Samotné vypaľovanie trvalo niekoľko hodín. Oheň sa v peci musí stupňovať, najlepšie je, keď sa vnútri umiestnené veci rozžeravia. Vyťahovali sa až v neskorých nočných hodinách.
Združenie sa zaoberá oživovaním a udržiavaním tradičných gemerských remesiel, medzi ktoré patrí aj hrnčiarstvo, už zhruba 8 rokov. Tradičné výrobky, medzi nimi aj ukážky hrnčiarskej práce, si máte možnosť zhliadnuť aj zakúpiť v Remeselnom dome v Krásnohorskej Dlhej Lúke.
Foto: Krasnahorka.info / Katarína Prékopová

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery