Pretrvávajúce teplé počasie má vplyv aj na počet pacientov, ktorých kvôli kolapsu z dehydratácie ošetria lekári.
„V dvoch interných ambulanciách Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach ošetrili kvôli dehydratácii od 7.00 h do 14.00 h sedem pacientov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová.
Ako podotkla, oproti predchádzajúcim dňom, keď ošetrovali najmä skôr narodených pacientov, sa teraz výrazne znižuje veková hranica kolabujúcich ľudí. „Dnes k nám napríklad priviezli až štyri ženy, ktoré skolabovali na pracovisku, ich vek bol okolo 40 rokov. Najmladšia pacientka je 25-ročná,“ doplnila Oravcová.
Počasie zrejme pôsobí na ľudí aj v nočných hodinách, keď sanitky privážajú zväčša seniorov so srdcovými problémami.
Lekári radia piť v týchto dňoch predovšetkým minerálne vody a bylinné čaje, pretože sladené sýtené nápoje smäd veľmi nezaženú. Piť by sme mali aj vtedy, keď nepociťujeme smäd – pocit smädu je už varovným signálom, že má telo deficit vody.
Obmedziť by sme mali konzumáciu alkoholických, kofeínových a chinínových nápojov vzhľadom na ich močopudný účinok. Tiež je namieste piť menej mlieka, kvôli tomu, že telo potrebuje vynaložiť veľa energie na jeho spracovanie.
Obozretní by sme mali byť počas horúčav aj pri výbere jedálnička. Namieste je vyhnúť sa konzumácii ťažkých jedál, jesť by sme mali hlavne veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody, ako sú uhorky, paradajky, melóny, broskyne a podobne.