V Gemerskom osvetovom stredisku (GOS) sa vo štvrtok (25. apríla) v rámci regionálneho festivalu Jeden svet, organizovanom GOS a Gemerfilmom v spolupráci s OZ Človek v ohrození, predstavila ako hosť Jana Čavojská. Svojimi fotografiami a rozprávaním odprezentovala zážitky z Barmy – krajiny, ktorá v súčasnosti prechádza obrovskými zmenami.
Informovala nás o tom Anežka Kleinová z GOS.
Totalitný režim sa postupne uvoľňuje a zavádza niektoré prvky demokracie. Krajina generálov ohlásila uvoľnenie režimu aj vízových povinností. O prezidentovi Thein Seinovi sa hovorí ako o možnom kandidátovi na Nobelovu cenu za mier. O vodkyni opozície, Aun Schan Su Ťij, zas ako o možnej budúcej prezidentke. Ale vojenská vláda má naďalej ústavou zaistenú štvrtinu kresiel v parlamente. Občianska voja zúri a dediny civilných obyvateľov drancujú vládni vojaci aj povstalci.
Ako to v Barme naozaj vyzerá? A čo si o zmenách myslia jej obyvatelia? Ďalšie informácií o tejto krajine odzneli aj vo filme Hlas Barmy.
Jana Čavojská, fotografka a novinárka, sa vo svojej reportážnej fotografickej tvorbe zameriava na každodenný život bežných ľudí, ich problémy a radosti, dopady rozhodnutí veľkej politiky na tento mikrosvet v rôznych častiach sveta. Jej fotografie sú neštylizovaným a neprikrášľovaným zobrazením skutočnosti.
Vo svojich fotografiách zachytáva ľudí a ich príbehy, situácie v rôznych regiónoch a špecifickú atmosféru týchto miest a udalostí. Za dôležité považuje témy, ktoré približujú život ľudí v rozličných končinách sveta, ich problémy a radosti.
Jej prácu najviac ovplyvnila Afrika, kde fotografuje sociálne, vzdelávacie a zdravotnícke projekty.
Spolupracuje s neziskovými organizáciami, medzi inými aj s občianskym združením Človek v ohrození, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc v krízových oblastich celého sveta. Za dôležitý považuje súbor fotografií z Južného Sudánu, pretože krajinu navštívila prvýkrát krátko po skončení vojny, ktorá tu trvala takmer päťdesiat rokov.
Kvôli zachyteniu otázky kurdskej menšiny navštívila Kurdistan, sledovala spoločenské zmeny na Kaukaze, robila reportáže v Azerbajdžane, Gruzínsku, Číne, Indii, na Haiti a ďalších krajinách. Za srdcový pokladá projekt o živote rumunských Slovákov, žijúcich vo svojskom romantickom svete malých hospodárstiev, roztratených v kopcoch.
Spolupracovala s viacerými slovenskými a českými denníkmi a týždenníkmi, napr. Národná obroda, Plus 7 dní, Nota bene, Formát, Slovenka, Respekt, Týden.
Za novinárske fotografie získala niekoľko ocenení napr. v súťaži Slovenského syndikátu novinárov, alebo v súťaži Novinárska cena, organizovanej Nadáciou otvorenej spoločnosti.
Foto: Nasacestovka.sk / Jana Čavojská