Po stopách tajomného grófskeho páru (3)
Aj keď to možno nemalo veľký význam v celom kontexte deja, uplynulé mesiace som neustále zaraďoval do série premietnutých fotografií i kópiu výstrižku z dobových Viedenských novín.
Lebo sa mi prosto páčila trošku čudesná, tajomná, no i pre mňa nezrozumiteľná formulácia korešpondenta, ktorý s radosťou referoval o udalosti z Döblingu, XIX. obvodu mesta.
Das Vaterland uverejnil 5. apríla 1905 kratučkú správu. Píše sa v nej: „Konečne sme sa dočkali pomenovania ulice oproti Formanekgasse na ulicu Dionysius Andrássy po grófke, rodenej Franziska Hablawetz, ktorá zanechala ich vilku na Hohe Warte za účelom zriadenia dievčenského sirotinca.“
Viedenčania sa tohto chýru mohli dočítať necelé dva roky po otvorení dievčenského sirotinca v Kratzerovej vilke, navrhnutej známym architektom Theofilom von Hansenom, na Hohe Warte 5., spoločného bydliska našich dobročinných grófov. Splnilo sa tak jedno z posledných prianí Františky.
A neďaleko tejto, dnes parádne vynovenej vilky, zakrátko aj ulica, existujúca aj dnes (dobre, kratšia, zastavanými pozemkami preťatá) v príjemnej štvrti hlavného mesta Rakúšanov.
Ale ako je to s tým názvom? – kladiem si otázku, keď sa opäť pozriem na tú správičku z novín: po grófke je ulica pomenovaná, lebo ona bola tou, ktorá darovala ten pekný domček na šľachetné ciele?
No, pomenovanie po nej je to aké? Veď predsa sa deklarovalo, že Dionysius Andrássy strasse, ktoré pretrváva dodnes.
Predsa: akýsi rozpor sa nám tu ukazuje. Alebo to len ja nechápem dobovú formuláciu odkazu? Možno…
Dionysius, náš Dionýz, Dénes má ulicu v Döblingu na veľmi peknom mieste. V príjemnej lokalite, medzi domčekmi, bytovými domami a vilkami. Na skok, alebo čo by si kameňom dohodil od ich bývalého domova na Hohe Warte.
To najviac sa mi páčila tá zarastená bránička, s popisným číslom domčeka za ňou sa skrývajúceho. Aj som sa ku nej pritisol…
Foto: Autor