Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) odporúča spotrebiteľom dbať na to, aby boli pri zapaľovaní pyrotechnických predmetov v bezpečnej vzdialenosti od inej pyrotechniky.
„V prípade, že ste blízko zapálených pyrotechnických predmetov, mali by ste si chrániť zrak pred iskrami, respektíve možným rozprsknutím pyrotechnickej zlože,“ upozorňuje na svojej internetovej stránke SOI. V blízkosti odpaľovaných ohňostrojov či petárd by sa nemali pohybovať malé deti.
„Používanie zábavnej pyrotechniky počas osláv príchodu nového roka sa postupne stalo akousi samozrejmosťou. Samosprávy pritom stanovujú možnosti používania pyrotechnických výrobkov na zábavné a oslavné účely,“ ozrejmil pre TASR hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Ozrejmil, že samosprávy spravidla zakazujú používanie pyrotechnických predmetov na všetkých verejných priestranstvách na svojom území, s výnimkou osláv príchodu nového roka.
Mnohé mestá a obce dovoľujú používať zábavnú pyrotechniku v dňoch 31. decembra a 1. januára, avšak v presne stanovených hodinách. „Dokonca určujú aj vzdialenosť jej použitia od zariadení poskytujúcich zdravotnícke alebo sociálne služby, nemocníc, liečební, domovov dôchodcov, škôl, alebo kostolov,“ vysvetlil Kaliňák. Zároveň stanovujú podmienky pre vykonávanie ohňostrojových prác, kedy ten, kto ich bude vykonávať, alebo ten, pre koho sa tieto práce majú realizovať musí požiadať samosprávu o súhlas s ich vykonaním a to v dostatočnom časovom predstihu.
Zábavná pyrotechnika sa delí do troch kategórií. Prvú predstavujú napríklad prskavky, pištoľové kapsle, či blikavky. Tie si môžu podľa Kaliňáka zakúpiť mladí ľudia s vekom nad 15 rokov. Zábavnú pyrotechniku patriacu do druhej kategórie si môžu kúpiť ľudia s vekom nad 18 rokov. „Do tejto kategória sa zaraďujú pyrotechnické predmety ako rímske sviece, alebo vystreľovacie puzdra s náplňou farebných svetlíc,“ vysvetlil. Tretiu kategóriu pyrotechnických predmetov tvoria malé talianske bomby, delové výstrely, ohňopády, veľké rakety a tiež napríklad veľké japonské slnká. Ich predaj je možný len spotrebiteľom s vekom nad 21 rokov.
Inšpekcia pripomína ľudom, aby kupovali len pyrotechnické výrobky označené stupňom nebezpečenstva, dátumom výroby, časom spotreby a návodom na používanie a ničenie zlyhaných výrobkov. Pyrotechnika by tiež mala byť zabalená v pôvodnom a nepoškodenom obale. Inšpekcia upozorňuje kupujúcich, aby nerozbaľovali pyrotechnické výrobky na predajnej ploche, neskúšali ich zapaľovaním v predajni a tiež aby požiadali predavača o vysvetlenie správnej manipulácie s pyrotechnickým výrobkom. „Pre tento účel sa pri predaji pyrotechniky vyžaduje prítomnosť odborne spôsobilého predavača,“ pripomína SOI.
Ilustračné foto: Archív Inforoznava.sk