Asi pred desiatimi rokmi som stretol pozoruhodného človeka. Volal sa David Scheffel, bol z Kanady a viac ako rok žil v rómskej osade v obci Svinia pri Prešove.
A nebol to hocikto, ale univerzitný profesor zaoberajúci sa kultúrnou antropológiou. Veľmi zjednodušene povedané, celý profesionálny život zasvätil štúdiu vplyvov spoločnosti, kultúry a prostredia na človeka. Scheffel sa špeciálne venoval kultúrnej antropológii Indiánov. Mal teda bohaté skúsenosti s ich osobitým spôsobom existencie, ale i so spolužitím s majoritným obyvateľstvom.
Prečo to spomínam? Pretože po dlhých rozhovoroch s ním som nadobudol presvedčenie, že to je ten človek, ktorý vie, ako riešiť rómsky problém. S Rómami žil a vybudoval si u nich veľkú autoritu. Jeho základnou metódou totiž bolo preniknúť do štruktúry klasickej rómskej osady a rozpliesť v nej pradivo sociálnych, ekonomických a iných väzieb.
Presne si pamätám, ako bol nadšený svojimi zisteniami, ktoré trefne zhrnul do konštatovania, že jeho kolegovia chodia študovať domorodé obyvateľstvo na Novú Guineu, zatiaľ čo on objavil uprostred Európy rovnako neprebádanú komunitu. Zároveň podotkol, že na Slovensku neexistuje vedecká štúdia, ktorá by mapovala Rómov v osadách z antropologického uhla.
Alexander Buzinkay, Pohľad za roh. Čítať viac
Ilustračné foto: Inforoznava.sk
Súvisiace články:
Vláda chce silou zamiesť problém pod koberec
Maďarských Rómov vraždí profesionál
V. Palko: Buďme normálni
“Cigánsky” problém?
KSK o budúcnosti Rómov
Rómska otázka je neriešiteľná
Podmienky sú katastrofálne!