Od novembra je poverený vedením Baníckeho múzea v Rožňave etnológ Martin Kováč. Poslanci krajského parlamentu budú v polovičke júna schvaľovať meno nového riaditeľa tejto samosprávnej inštitúcie. Má sa ním stať Pavol Lackanič, etnológ doteraz pracujúci vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.
V konkurze ho koncom mája vybrala komisia, menovaná predsedom KSK Zdenkom Trebuľom (SMER). Šéfoval jej podpredseda KSK Emil Ďurovčík (SMER), členmi boli Ondrej Bernát, riaditeľ úradu, Jana Kovácsová, vedúca odboru kultúry a Róbert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach.
Pavol Burdiga (MOST), primátor Rožňavy, ospravedlnil svoju neúčasť v konkurznej komisii z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti.
O post riaditeľa sa zaujímali štyria uchádzači – poverený riaditeľ Martin Kováč, historička Lenka Bischof, spomínaný Pavol Lackanič a štvrtý záujemca, ktorého meno sa nám doteraz nepodarilo overiť. Ten bol z konkurzu komisiou vyradený „pre nesplnenie neodpustiteľných požiadaviek.“
Rovnaký počet uchádzačov bol aj v prvom neúspešnom konkurze, konanom pred rokom. Vtedajší návrh na vymenovanie Jána Hlobila za riaditeľa bol však stiahnutý z rokovania zastupiteľstva, pretože na poslednú chvíľu odmietol túto funkciu prijať.
Ak poslanci návrh predsedu KSK na rokovaní 15. júna schvália, Lackanič sa ujme funkcie riaditeľa Baníckeho múzea v Rožňave od 1. júla.
Mgr. Pavol Lackanič má 36 rokov, ukončené vysokoškolské vzdelanie na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Odbor etnológia. Svoje vzdelanie si doplnil ešte jednoročným štúdiom na Fakulte histórie Univerzity sv. K. Orchidského v Sofii v Bulharsku.
V oblasti kultúry začal pracovať ako etnológ a kustód zbierkového fondu národopisu vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Vo volebnom období 2010 až 2014 vykonával ako nezávislý funkciu starostu obce Okružná. V minuloročných voľbách post starostu neobhájil, v januári 2015 sa vrátil do Východoslovenského múzea v Košiciach.
Ako expert pre tradičnú ľudovú kultúru je členom akvizičného a digitalizačného tímu národného projektu “Digitálny fond tradičnej ľudovej kultúry“ Centra pre tradičnú ľudovú kultúru SĽUK .
Maďarsky nevie, ale hovorí štyrmi jazykmi
„Počujem to od vás prvýkrát. Samozrejme, že sa teším, že som bol vybraný na túto pozíciu,“ reagoval Pavol Lackanič na naše telefonické otázky.
Ako priblížil, uchádzať sa o tento post ho motivovalo aj to, že má rodinné väzby na Rožňavu.
„Mojou ambíciou je pokračovať v dobrých projektoch a dobrom mene Baníckeho múzea v Rožňave. Rozbehnuté projekty dotiahnuť do uspokojivého konca a vyjsť v ústrety verejnosti, aby bolo o tejto inštitúcii viac počuť,“ uviedol pre infoRoznava.sk.
Zamerať sa chce najmä na odkaz baníctva v Rožňave a v regióne.
„Neodsudzujem takéto aktivity, každá aktivita je dobrá a pokiaľ má svojich priaznivcov, tak samozrejme nehovorím, nie,“ poznamenal na margo populárnych a už celoslovensky známych výstav súčasného výtvarného umenia Rožňavské radiály, ktoré sa doteraz konali v priestoroch galérie múzea. Podotkol však, že je ešte predčasné vyniesť ortieľ nad ich budúcnosťou.
„Budem sa snažiť spolupracovať s pracovníkmi múzea a o čo najlepšiu spoluprácu s ostatnými inštitúciami – s mestom, s tretím sektorom, aktivistami, občanmi, ktorých zaujíma kultúrny život v Rožňave,“ zdôraznil ďalej.
„Ja nevidím do tejto histórie,“ poznamenal k obsadzovaniu pracovných pozícií bez výberových konaní predchádzajúcim vedením múzea. „Nebudem sa v tom vŕtať. Budem sa snažiť postupovať v súlade so zákonom a s potrebami múzea. S víziou, ktorú chcem vytvoriť spoločne so zamestnancami.“
Maďarsky nehovorí, ako vraví, doteraz to nepotreboval. Je však otvorený učiť sa tomu, čo bude k práci potrebovať. „Myslím, že kolegovia, ktorí ovládajú tento jazyk, mi v prípade potreby pomôžu.“
Plynule však hovorí štyrmi cudzími jazykmi – anglicky, francúzsky, poľsky a bulharsky.
Titulná fotka: Archív obce Okružná / V strede Pavol Lackanič, na dolnej fotke s herečkou M. Zemkovou