2 + 2 = 5

Som rád, že ste ťukli na článok s nelogickým názvom, ale práve táto (ne)rovnica je typickým príkladom synergie, ktorú uvádzajú mnohé známe učebnice manažmentu. O čom teda je táto „nenormálnosť“? Môžeme sa na synergiu, alebo skôr synergický efekt pozrieť cez rôzne okuliare, ale ja by som chcel priblížiť jeden pohľad.
Uvediem jednoduchý fiktívny príklad: V Hornej Malíkovej bude žiť geniálny chirurg, ktorý si je vedomý svojich kvalít ale jeho možnosti sú limitované lokalitou, kde žije. V Dolnom Výdrbníku žije zdravotná sestra, ktorá má „zhora“ dané byť skvelou nástrojárkou na operačnej sále, na Lazoch žije… atď, atď. A v okresnej nemocnici sú operačné sály. Pokiaľ sa tieto časti reťaze nedajú dokopy, nikdy sa nepomôže ľudom a ak, tak možno nie najefektívnejšie, takže nám ostáva 1 doktor + 1 zdravotná sestra + 1 sála + 1 + 1 + …
Žiaľ, pokiaľ sa nestretnú v operačnej sále, synergia a tým aj zásadný prínos alebo odborne „pridaná hodnota služby“, nevznikne.
Prečo to píšem?
Lebo mám pocit, že všetci diskutujúci na tomto portáli máme možnosť vytvoriť takýto efekt a posunúť mesto Rožňava dopredu. Nie však škriepením, osočovaním, invektívami, intelektuálnymi drístami, či neustálym sa vracaním do minulosti.
Tento portál má potenciál tvoriť budúcnosť Rožňavy a pripraviť ju na zmenu v zaužívanom fungovaní, ktoré zjavne neprináša voličom a občanom to, čo očakávajú a čo si myslia, že by mesto mohlo robiť lepšie.
Existuje taký jednoduchý manažérsky nástroj, ktorým sa analyzuje aktuálny stav „niečoho“. Popísaný stav sa berie potom ako východisková situácia pre riešenie „problémového“ stavu. Táto, mnohým známa SWOT analýza sa skladá z jednoduchých štyroch častí, do ktorých sa priraďujú poznania, fakty, pocity, skutočnosti, … .
Každý z nás vie, čo je silná stránka mesta, čo považujeme za slabú stránku, aké príležitosti mesto má a aké sú ohrozenia.
Opäť prejdem k príkladu.
Osobne môžem považovať za silnú stránku mesta jeho polohu, ktorá je jedinečná. Príležitosťou na zlepšenie môžem považovať predpoklady pre cestovný ruch, súvisiaci so silnou stránkou uvedenou vyššie. Slabou stránkou môže byť dopravná infraštruktúra pre investorov, ktorá značne obmedzuje možnosti dopravy a napojenia na rýchlostné úseky. A ohrozením mesta môže byť neschopnosť splácať úvery a tým nútená správa s riadením mesta manažmentmi veriteľov, ale aj hromadné prepúšťanie niektorých firiem. Atď.
Takýmto spôsobom je možné špecifikovať jednotlivé oblasti a hľadať riešenia smerom do budúcna. Pokiaľ občania budú diskutovať aj na tomto portáli spôsobom: napr. slabá stránka – zlý technický stav škôl, preto, lebo… (pokiaľ je stav kritický – havarijný – potom to automaticky patrí do segmentu ohrozenie).
Myslím, že do komunálnych volieb tak vyskladáme celkom peknú mozaiku postrehov, ku ktorým sa budú môcť budúci kandidáti na poslanca resp. primátora vyjadrovať. Tým budeme ako voliči vedieť porovnať porovnateľné a vytvoríme už spomínaný efekt, ktorý sa vybíjaním na osobných súbojoch stráca, berie čas a najmä energiu bez výsledku.
SWOT analýza nie je statický model a tak sa niektoré veci logicky presúvajú medzi jednotlivými zložkami , čo ale môže daný stav zlepšovať, ale aj zhoršovať.
Som presvedčený, že do volieb získame pre kandidátov zrkadlo stavu mesta Rožňava a hľadanie riešení bude mať naozaj efekt pre fungovanie mesta ako živého organizmu v trhovom prostredí.
Marek Kmeť
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery