Už zajtra , 30. apríla 2011 sa pre verejnosť znovu otvoria brány zrekonštruovaného Gotického paláca na hrade Krásna Hôrka. Osem mesiacov trvajúca rekonštrukcia výrazne zmenila tvár jednej z najstarších častí hradu.Od septembra 2010 boli priestory Gotického paláca pre návštevníkov prístupné iba v obmedzenej miere. V čase opravy schodiska a podlahy dokonca úplne uzavreté. Prioritný projekt realizovaný s finančnou podporou MK SR, z vlastných finančných prostriedkov múzea a z darov sponzorov v týchto dňoch vstúpil do svojej poslednej fázy.
Zajtra popoludní o 15.tej sa návštevníci môžu tešiť na slávnostné otvorenie vynovených priestorov obľúbeného paláca. Otvorenie spestrí vystúpenie skupiny historického tanca Galthilion, návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky dvorských a ľudových gotických tancov, ako aj módnu prehliadku gotických šiat.
Príjemnou zmenou v zrekonštruovaných priestoroch je nová masívna drevená podlaha z červeného smreka, ktorá po dlhých rokoch opätovne umožní všetkým návštevníkom vychutnať si nádherný výhľad z okien Gotického paláca. Nové kované zábradlie s dubovou rúčkou a opravené točité schodisko historickým priestorom veľmi pristanú. Výraznou zmenou je nový systém na mieru zhotovených expozičných bezpečnostných a prachotesných vitrín v príjemnej šedo-olivovej farebnej kombinácii.
Kovové súčasti vitrín korešpondujú so zábradlím a masívne drevené lišty prepájajú vitríny so zábradlím a podlahou. Najväčšou zmenou je zatemnenie prízemnej časti paláca, ponurá atmosféra so zaujímavo riešeným podsvietením vitrín a vybraných interiérových prvkov má v návštevníkovi evokovať temnosť stredoveku.
Expozícia Gotického paláca je venovaná vývoju uhorskej a orientálnej výzbroje a výstroju v období 15. – 19. storočia. Poschodie je zamerané na novovek, mapuje pozostatky prítomnosti osmanských Turkov na území Uhorska a obdobie protihabsburských stavovských povstaní. Prízemie vtiahne návštevníka do obdobia 15. – 16. storočia, kedy hrad vlastnili jeho prví majitelia – Bebekovci a keď vývoj uhorských zbraní začal podliehať okrem západoeurópskych aj orientálnym vplyvom.
Okrem pracovníkov, ktorí majú na rekonštrukcii hlavnú zásluhu, pozvaných hostí sa očakáva aj príchod generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry SR a taktiež generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea.
Zdroj: Mgr. Lenka Bischof, PhD. Oddelenie histórie, výstavnej činnosti a propagácie, SNM Betliar