Stojí na mieste starej rožňavskej radnice, ktorá niekoľkokrát vyhorela a už nebola obnovená. Počas rekatolizácie mesta miestni jezuiti, ktorí tu mali kláštor i školu, v roku 1658 započali so stavbou nového kostola na uprázdnenom mieste po bývalej radnici.
Kostol stavali evanjelici z trestu a donútenia – a tak stavba aj vyzerala. Dvakrát im spadli už hotové klenby, čím sa výstavba kostola značne pretiahla, takže bol dokončený až v roku 1687.
Po zrušení jezuitskej rehole bol kostol v správe františkánov a od roku 1778 až do poštátnenia ich gymnázia v roku 1918 ho vlastnili premonštráti. V súčasnosti kostol používa rožňavská komunita sv. Františka Salezského.
Z pôvodného barokového zariadenia kostola sa zachovali už len časti bočného oltára sv. Jána Nepomuckého, patróna rožňavskej diecézy, ktoré boli počas poslednej komplexnej obnovy kostola začiatkom 90. rokov 20. stor. rozobraté.
Ornamentálnymi časťami oltárnej architektúry bol orámovaný novší obraz sv. Františka Xaverského od rožňavského maliara Antona Lammela (*) nad hlavným oltárom, oltárny obraz Nanebovzatie sv. Jána Nepomuckého bol zavesený na severnú stenu svätyne ako voľný obraz, oltárny obraz v rokajovom ráme predstavujúci sv. Stanislava Kostku, významného poľského jezuitu, bol vymenený za novší obraz sv. Don Bosca, a doplnený jedinou zachovanou kánonovou tabuľkou tiež voľne zavesený mimo hl. oltára.
Socha sv. Rozálie v jaskyni bola uložená mimo oltára, v zadnej komôrke pod mestskou vežou. Nádherný rokokový obraz Zvestovanie Panne Márii bol tiež premiestnený z južného bočného oltára, ktorý bol zrušený, a zavesený voľne na stenu svätyne.
Ako bočný oltár sv. Jána Nepomuckého pôvodne vyzeral, vidíme na priloženej čiernobielej fotografii z roku 1967.
Na čelnej fasáde kostola sú vo výklenkoch umiestnené dve cenné neskororenesančné drevené sochy Mojžiša a kráľa Dávida pripomínajúce práce významného renesančného talianskeho sochára Donatella. Nie je vylúčené, že si ich jezuiti priviezli priamo z Ríma.
Sochy boli vážne poškodené nevhodným náterom počas opravy fasády kostola v 80. rokoch 20. stor. a akútne vyžadujú reštaurovanie.
Edita Kušnierová
*Anton Lammel bol profesorom rožňavského premonštrátskeho gymnázia a domácim učiteľom kreslenia detí posledných betliarskych Andrássyovcov.