Dobre značená cesta oboznamuje turistov s (nielen) najvzácnejšími kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré vznikli v dávnych časoch.
Nezaslúžia si tie “naše”, aby sme na ne okoloidúcich, návštevníkov obce, hostí aj delegácie lepšie upozorňovali? Dôraznejšie? Farebnejšie? Zrozumiteľnejšie a výstižnejšie?
Posúďte sami momentálny stav, začnime ale po poriadku.
Obec Krásnohorské Podhradie a jej blízke okolie sú ideálnym miestom pre turistov, bažiacich po historických pamiatkach, hubárení, rybolove, pešej a cykloturistike. Na to, aby tieto danosti mohla obec využiť, možno o trochu viac, ako doteraz, je zjavne načase sa zmobilizovať.
Ako?
Tak, ako sa to deje inde. Spoločnými silami, pričom máme na mysli každého jednotlivca, samosprávu, spoločenské organizácie, podnikateľov, združenia. Okrem čakania na finančné prostriedky z rôznych “projektov” je potrebné urobiť niektoré veci svojpomocne.
Príkladom, kde sa dá za málo peňazí vyčariť veľa muziky, sú informačné alebo orientačné tabule. Máme ich v obci zopár, vlastne tri druhy: staručké a dosluhujúce, tie čo sú osadené v rámci projektu zvaného gotická cesta, a tie, čo vyrobili a osadili dobrovoľníci.
Urobili tak preto, lebo neprejde deň bez toho, aby sa pri vás nepristavilo auto alebo peší turista s obligátnou otázkou “Ako sa dostanem na hrad?”. O tom, ako sa dostať ku Galérii Andrássyovcov už ani nehovoriac. To sa ani nepýtajú. Nemajú prečo, nevedia o nej. Ak sa náhodou aj nájde zanietenec, ktorý do obce zavíta s úmyslom si ju pozrieť, podotýkame zvnútra, bude na pochybách.
Po modrej tabuli, ktorá ukazovala smer, ktorým sa treba vybrať, aby ste ju našli, ukrytú medzi domami, ostali dve “nôžky” na Lipovej ulici vedľa mosta. Nie, neukradli ju a nedostala sa ani do zberných surovín. Je v areáli Baníckeho múzea.
Mala byť vynovená, tabuľa sa však už do obce nevráti. V najbližích dňoch by ju mala nahradiť nová, ako nám priamo z riaditeľstva múzea potvrdili. Ukazovať smer ku galérii zatiaľ ostáva na jedinej hnedobielej značke, ktorá je súčasťou série tabúľ, umiestnených pozdĺž Gotickej cesty.
A ešte na ďalších zanietencoch. Tých, čo pracujú na hrade Krásna Hôrka a počas prehliadky hradu na ňu upozornia. A ukážu z okna majestátnej pamiatky turistom cestu k nej.
“Tie hnedo-biele” tabule
Myšlienka o vytvorení prvej turistickej trasy na Slovensku, nazvanej Gotická cesta, bola zrealizovaná už dávno, v roku 1996. Nápad pospájať všetky pamiatky do jednej súvislej trasy a tak ich predstaviť verejnosti, bol úžasný.
Táto trasa je prvou tematickou kultúrno-poznávacou cestou na Slovensku, má 4 okruhy. Ten, do ktorého patríme my (spišsko-gemerský), spája dve bývalé stolice Spiš a Gemer.
Na jednotlivé pamiatky upozorňujú nainštalované hnedo-biele orientačné tabule s piktogramom v tvare gotickej klenby. Gotickou cestou vznikol okruh s celkovou dĺžkou 276 km, prechádzajúci 9 mestami, 24 vidieckymi obcami a označený 270 informačnými tabuľami.
Zopár z týchto tabúľ môžete vidieť popri cestách aj v našej obci. Spolu s ostatnými, tými zastaralými a hrdzavými. Prečo v období osadozvania tých hnedo-bielych neboli tie staré demontované, alebo nahradené, sa dá iba dedukovať.
Dvojfarebné orientačné tabule upozorňujú na hrad Krásna Hôrka, Mauzóleum, Galériu Andrássyovcov, katolícky kostol. Čo tie hrdzavé? Sú dôkazom toho, že nie všetko, čo je staré, je aj pekné a že báť závanu nového sa netreba. Všetko závisí len od…. Od čoho vlastne? Alebo od koho?
Ešte k tabuliam:
Na oficiálnych stránkach Košického samosprávneho kraja sme našli nasledovné vyjadrenie:
“Rok 2010 je pre KSK veľkou výzvou na skvalitnenie služieb pre návštevníkov a obyvateľov kraja, predovšetkým pomocou menších investícií do turizmu. „V roku 2009 sme identifikovali 17 cyklotrás v koridore Vínnej cesty a 41 trás v koridore Gotickej cesty, ktoré by sme chceli v roku 2010 zatraktívniť predovšetkým pre rodiny s deťmi a rekreačných cykloturistov. Spolu pôjde o776,8 km cyklotrás. Zároveň chceme v rámci tohto úspešného projektu pracovať aj na identifikácií ďalších cyklotrás na Železnej ceste,“ hovorí vedúca referátu cestovného ruchu KSK Natália Bránska. „Zároveň plánujeme pomôcť turistom a návštevníkom kraja ľahšie sa zorientovať a získať viac informácií prostredníctvom tzv. hnedých a orientačných tabúľ, ktoré ich dovedú k zaujímavostiam. Informačné tabule pridajú fakty o ďalších atraktivitách v okolí. V prípade úspešného projektu sa tak v tomto roku na území kraja osadí viac ako 400 tabúľ.“
Vyjadrenie je z januára tohto roku. S otázkou, v akom stave je plán momentálne, sme sa obrátili na kompetentných, Úrad Košického samosprávneho kraja. Tu je odpoveď, z ktorej citujeme:
„Pre zlepšenie informovanosti návštevníkov o turistických cieľoch na území KSK bol spracovaný Projekt s názvom „Značenie kultúrnych a turistických cieľov na pozemných komunikáciách po tematických trasách – INFOTOUR“ .V prípravnej fáze tohto projektu sme oslovili 65 obcí a miest ležiacich na Gotickej, Vínnej a Železnej ceste. Z uvedeného počtu sa do projektu zapojilo 27 obcí a miest spolu a 5 múzeí. (Bara, Borša, Budkovce, Dobšiná, Dvorníky – Včeláre, Hrušov, Choňkovce, Krompachy, Kunova Teplica, Lipovník, Malé Ozorovce, Malý Kamenec, Medzev, Oborín, Ochtiná, Orechová, Plešivec, Roštár, Slanec, Slavec, Slavošovce, Slovenské Nové Mesto, Smižany, Svinica, Veľká Tŕňa, Viničky, Vlachovo a múzeá v Rožňave, v Trebišove, Košiciach, Markušovciach a v Michalovciach). Samozrejme bol oslovený aj pán starosta z Krásnohorského Podhradia, ale žiaľ požadované dokumenty nám zaslal po termíne a to 19. októbra 2009. Projekt sme museli odovzdať do konca septembra 2009. Dúfame, že pri prípadnom pokračovaní tohto projektu sa aj Vaša obec zapojí v čas. “
Plné znenie odpovede, týkajúcej sa cestovného ruchu, zverejníme v nasledujúcom príspevku, ktorý bude súčasťou seriálu o zanedbaných pamätníkoch histórie.