Pred pár rokmi ma pokúšalo vyskúšať „vermikompostovanie“. Teraz ma to opäť začína chytať. Väčšina ľudí asi ani netuší, čo to je, a keď sa dozvedia jeho pravú podstatu, tak si poklepú na čelo. Schválne vám nenapíšem, čo to je, haha. Lebo chcem písať o niečom trošku inom…
Počas hľadania informácií o tomto tajomnom „vermikompostovaní“ (jeden kamoš mi na to povedal – a to je čo? kompostovanie poznám, „verím ti“ tiež, ale aj tak neviem, čo to je :p) som natrafila na jednu vetu v akejsi diskusii, ktorá ma vážne zaujala. Išlo o kompostovanie bioodpadu na sídliskách.
Pán napísal čosi v tomto znení: Bývam asi na dvadsaťtisícovom sídlisku, a máme tu niekoľko kompostovísk, kam ľudia môžu nosiť bioodpad. Triedi ho zhruba tretina obyvateľov.
Super nápad, čo poviete? Niekde v ústraní sídliska mesto vykope jednu jamu, kam ľudia, ktorí sú trošku aktívnejší a myslia aj na budúcnosť, nosia kadečo, čo nezjedia (jasné, je dané, čo sa tam môže a čo nie). A tak som sa zamyslela nad tým, či by to bolo možné aj v Rožňave…
Predstavila som si, ako sa to Rožňavčania dozvedia – a hneď začnú nadšene triediť. Dôsledne budú dodržiavať pravidlá, napríklad, aby tam nedávali kosti, mäso, šupky z citrusových plodov. S akým nadšením privítajú túto myšlienku a pri kompostovej jame bude tlačenica – takýmto spôsobom totiž bude našu prírodu (a technické služby) šetriť až neuveriteľných 99 % obyvateľov!
Jasné, totálna somarina. Najprv si bude väčšina z nich klepať na čelo, kým si aspoň 20 % ľudí zvykne na myšlienku, že to vlastne ani nie je zlý nápad a dá si tú námahu, aby ten nie práve najvoňavejší balíček odpadu odniesol o pár desiatok (alebo nebodaj stovák!!!) metrov ďalej, než je kontajner pri jeho bloku.
Samozrejme, s dvomi podmienkami: že niekto vôbec dá súhlas, aby niečo takéto existovalo a fungovalo a že to niekto naozaj zrealizuje.
Mimochodom, biologický odpad vraj tvorí až 30-45 % domáceho odpadu a ako mnohí viete, sám osebe nie je nebezpečný, avšak na skládkach a v spaľovniach pri reakcii s iným odpadom môžu vznikať nebezpečné splodiny. Aj to je dôvod, prečo by sa takýto odpad mal separovať.
Tak čo myslíte – bolo by to v Rožňave reálne? A ak áno, ako by bolo potrebné postupovať?
Tímea Bagačková Zollerová
Na snímke nádoba na vermikompostovanie v Debdale Eco Centre v UK. (Bioodpady.sk)