Na Prvý sviatok vianočný (25. 12.) pripravila komisia kultúry, športu a cestovného ruchu pri Obecnom zastupiteľstve v Krásnohorskom Podhradí charitatívny koncert.
Uskutoční sa v miestnom Rímskokatolíckom kostole Všechsvätých so začiatkom o 15.30 hodine, pozvanie vystúpiť prijali rodáci z Podhradia:
Peter Cmorik – jeden z najlepších spevákov na slovenskej hudobnej scéne, štvornásobný zlatý SLÁVIK, strieborný SLÁVIK a víťaz medzinárodného festivalu v poľskom Rzeszówe
Štefan Hundža – člen operného zboru v Štátnom divadle v Košiciach, člen zoskupenia HuFu a Clear, bývalý člen známej skupiny Sexit, na podujatí vystúpi so synmi
Gabriel Mišura – rodák z Podhradia, ktorý sa po rokoch vrátil do rodnej dediny a opätovne začína hrať a spievať s pôvodnou kapelou, člen známej rodiny Hundžovcov
Helenka Pál Balážová – učiteľka spevu v Základnej umeleckej škole v Rožňave, talentovaná speváčka, ktorá je často prizývaná na rôzne kultúrne podujatia a vernisáže kvôli nádhernému hlasu.
Všetci umelci sa zhodli na tom, že výťažok z podujatia, ktoré odspievajú bez nároku na honorár, venujú na obnovu mramorovej pamätnej tabule, ktorá bola osadená niekedy po roku 1898 v lesíku pod hradom, ako prejav vďaky za dobročinnosť manželom Františke a Dionýzovi Andrássyovcom.
Tabuľa nebola od svojho osadenia reštaurovaná, chýbajú jej aj úchytky, tzv. rozety.
V histórii Uhorska patrila k jedinečným táto tzv. dôchodková večná základina, ktorú vydal gróf Dionýz dňa 30. októbra 1898 vo Viedni na podporu svojho úradníckeho zboru v Krásnohorskom Podhradí. Bola určená pre pisárov, praktikantov a lesníkov aktívnych na jeho panstve. Vo večnej základine sa myslelo aj na siroty, vdovy úradníkov. Výška základiny predstavovala 20 ks šekov v hodnote 5000 forintov, čo je spolu 100 tisíc zlatých, teda 200 tisíc korún. (Pre zaujímavosť treba uviesť, že v tom čase predstavoval zárobok úradníka 25 a murára 35 zlatých mesačne, 100 kg pšenice stál 4,3 až 6 zlatých, jeden oblek stál 11 až 25 zlatých.)
Na pamiatku tejto udalosti nechali neskôr (zbor úradníkov) na skale v lesíku pod hradom Krásna Hôrka nainštalovať pamätnú tabuľu z čierneho mramoru. K samotnému osadeniu tabule pri príležitosti založenia dôchodkového fondu sa viaže málo informácii. Na zbierke sa podieľali členovia úradnickeho zboru, s najväčšou pravdepodobnosťou ju spustil Hodinka Mihály. Vyjadrovala vďaku manželom Andrássyovcom za ich bezhraničnú dobročinnosť. Za spomenutie stojí skutočnosť, že myšlienka založenia fondu vznikla 19.10.1898, ešte v ten istý mesiac – 30. 10. – už bola zrealizovaná.
Finančné dary Andrássyovcov, nech už prichádzali z iniciatívy kohokoľvek, mohli na prelome 19. a 20. storočia znamenať pre niekoho prežitie tuhej zimy, zabezpečenie vzdelania a celkového kultúrneho povznesenia obce, mesta a regiónu.
Múzeum Betliar, ale aj obec Krásnohorské Podhradie už dlhší uvažovali nad jej rekonštrukciou, ale aj nad obnovením pôvodnej cesty na hrad. Viacerí pamätníci dodnes spomínajú na tradičné majálesy, ktoré sa konali práve „pod tabuľou“.
Podľa vzoru grófskeho páru je tu možnosť opäť začať s dobročinnosťou a preto organizátori podujatia prosia návštevníkov o poskytnutie dobrovoľného vstupného v akejkoľvek výške, resp. podľa možností návštevníkov koncertu.
Zdroj a foto: pcband.sk, hundza.eu, Archív InfoKrasnahorka.sk, SNM Múzeum Betliar – Mgr. Silvia Lörinčíková