Diecézna Charita Rožňava víta rozhodnutie Ústavného súdu z 18. mája, ktoré zrovnoprávnilo poskytovateľov sociálnych služieb.
„Diecézna Charita Rožňava ako poskytovateľ sociálnych služieb v našom meste a na mnohých ďalších miestach diecézy, mala v posledných rokoch problém so zabezpečením finančných prostriedkov pre službu občanom, ktoré vyplývajú zo zákona o poskytovaní sociálnych služieb,“ uviedol pre Inforoznava.sk jej riaditeľ Jozef Kováč.
„Pracovníci Diecéznej Charity Rožňava, naši klienti, ako aj všetci neverejní poskytovatelia sociálnych služieb v našom meste a okolí, vítajú rozhodnutie ústavného súdu z 18. mája 2010 o tom, že zvýhodnenie verejných poskytovateľov sociálnych služieb nad neverejnými poskytovateľmi nie je v súlade s Ústavou SR,“ konštatoval.
Vo svojom vyhlásení ďalej uviedol, že zaznelo to, na čo posledný rok poukazovali. „Nemožno zvýhodňovať jednu skupinu poskytovateľov na úkor inej skupiny, nemožno znevýhodňovať klientov neverejných zariadení a argumentovať tým, že rozpočet vyššieho územného celku alebo obce nemôže vyhovieť v plnom rozsahu zákonu o sociálnych službách. Toto zaznievalo aj pri jednaniach a žiadostiach o poskytnutie prostriedkov na opatrovateľskú službu v našom meste a v zariadení DSS v Kokave nad Rimavicou.“
Ako ďalej uviedol, je pre nich nepochopiteľné, že tí, ktorí by mali mať najviac na srdci blaho svojich občanov, radšej dopustia, aby ich vlastní občania boli zaraďovaní do zoznamu žiadateľov, než by službu objednali u neverejného poskytovateľa.
„Je pre nás nepochopiteľné, že tí, ktorí by mali mať na srdci najviac blaho svojich občanov dopustia, aby jedna skupina občanov mala z daní nás všetkých dotované dve tretiny nákladov na ich služby a druhá skupina občanov nedostane z tých istých daní nič, alebo jednu tretinu na pokrytie nákladov. Je pre nás nepochopiteľné, že zákon umožňuje samospráve objednať službu u neverejného poskytovateľa až vtedy, ak sa vyčerpá kapacita verejných zariadení na území celého štátu. Toto považujeme za raritu a určite toto ustanovenie vojde do histórie. Právo na výber poskytovateľa sa tým prakticky nedalo realizovať,“ vysvetlil J. Kováč.
V závere vyhlásenia uvádzajú, že ak právny systém Slovenskej republiky umožnil, aby sociálne služby poskytovali verejní aj neverejní poskytovatelia, potom je nutné, aby mali rovnaké podmienky na ich zabezpečovanie. „Nie sú to predsa naši a vaši klienti. Ale sú to predovšetkým naši občania a naši klienti, ktorým rozhodnutie Ústavného súdu povedalo: „Ste rovnoprávni“. A za to Ústavnému súdu SR ďakujeme.“
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR ( APSSSR ), ktorej členom je aj Diecézna Charita Rožňava, má v súčasnosti viac ako 45.000 hlasov pod petíciou, ktorou sa pýtali: „Ste za zrovnoprávnenie klientov verejných a neverejných zariadení?“
„V našom meste sa v tejto petícii zozbieralo prostredníctvom našej organizácie okolo 350 hlasov a za celú diecézu vyše 800 hlasov. Podporil ju aj rožňavský biskup Mons. Vladimír Filo a ďalší predstavitelia cirkvi a iných inštitúcií a hlavne klienti alebo sociálne ohrození občania nášho mesta,“ zdôraznil J. Kováč.
Iniciatíva Moniky Gibalovej, poslankyne NR SR za KDH a skupiny poslancov o návrhu zmeny § 8 zákona 448/2008 bola ústavným súdom potvrdená. „Osobne sme pani poslankyňu podporili v tejto iniciatíve pri jej návšteve našej organizácie na sklonku minulého roka.“ Ústavný súd konštatoval, že ustanovenia čl. I, § 8, ods. 2 zákona 448/2008 nie sú v súlade s článkom 35 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky.
„Krivdy, ktoré sa uskutočnili za takmer jeden a pol roka platnosti zákona 448/2008 na klientoch, by sa samosprávou mali odstrániť a aby sme nedelili občana – klienta na základe úradného rozhodnutia, ale aby sme brali do úvahy hlavne ich spokojnosť a spokojnosť toho, ktorý mu poskytuje službu. Nebolo pravdou tvrdenie mnohých politikov, predstaviteľov vlády, že zákon je dobrý – keď bol protiústavný !“ – uviedol na záver.