Rožňavskí Saleziáni Dona Bosca (SDB) dnes oslavujú 150. výročie založenia svojej rehole. Riaditeľom tunajšieho domu Saleziánov je Ivan Žitňanský. Ako nám povedal priamo z rožňavskej nemocnice, kde sa v týchto dňoch lieči, na oslavu už má vybavenú priepustku.
Nemenej známou dvojicou pre rožňavskú saleziánsku mládež sú dvaja Paľovia – Piatrov a Pilár. Paľo Piatrov v týchto dňoch oslavoval aj svoje životné jubileum.
Program začne o 16:00 h. slávnostnou sv. omšou v Malom kostole na Námestí baníkov a od 17:30 h. bude pokračovať slávnostnou akadémiou v priestoroch kongresovej sály Radnice.
O bohatých aktivitách rožňavského združenia DOMKA, minulých, súčasných aj plánovaných, si môžete prečítať na ich vlastnej internetovej stránke kliknutím tu.
Na našej stránke sme už viackrát o ich aktivitách informovali, vrátane fotoreportáží, a aj v budúcnosti to budeme robiť radi. Rožňavským saleziánom prajeme veľa úspechov do ďalších rokov práce s mládežou v našom malom (bezduchom?) meste, občas posmešne nazývanom aj malou Moskvou .-)
Oslava v r. 2008 – Foto: Archív INFOROZNAVA.SK / Jozef Šebalj
Stručná história rehole Saleziánov –
Dejiny SDB sa začínajú v polovici devätnásteho storočia. Európa je pod silným vplyvom osvietenstva a modernizmu, ktorý v mene oslobodenia človeka bojuje proti Katolíckej cirkvi a jej inštitúciám. Aj v Taliansku sa rušia kláštory a semináre, biskupi žijú vo vyhnanstve.
A práve v tejto dobe radí liberálny minister a ateista Urbano Ratazzi donovi Boscovi: „Rozmýšľali ste o tom, čo bude s vaším dielom, keď vás nebude? Mali by ste založiť nejakú rehoľu, ktorá by pevnejšie pripútala k vám vašich pomocníkov a ktorá by bola zárukou pokračovania aj v budúcnosti.“ „A to mi radíte vy, pán minister?“ úprimne sa čudoval don Bosco. „Prečo nie? Ak vaši nasledovníci budú občanmi so všetkými právami a povinnosťami, myslím, že vzhľadom na dôležitosť vášho sociálneho diela nebude zo strany štátu nijaká ťažkosť.“
A tak sa don Bosco začne seriózne zaoberať plánom združenia kňazov i laikov, ktorí by pokračovali v jeho apoštolskej a sociálnej práci pre dobro mladých v reholi, ktorá by spĺňala požiadavky cirkevného práva i svetskej moci.
Saleziánska rehoľa má byť modernou kongregáciou „mužov s vyhrnutými rukávmi“ bez špeciálneho rúcha a bez prílišnej cirkevnej terminológie. Nie kláštor, ale dom, nie gvardián, superior alebo opát, ale direktor domu.
Spolubratia saleziáni – salezián kňaz i salezián koadjútor (laik) žijú pred štátom ako občania, ktorí svoj čas a sily venujú apoštolskej a sociálnej činnosti v prospech mládeže. Pred Cirkvou sú saleziáni osobami zasvätenými Bohu.
Trvalo približne dvadsať rokov, kým sa zrodili Stanovy tejto spoločnosti a kým Svätá stolica v roku 1874 ich definitívnym schválením potvrdila novú spoločnosť ako rehoľu pápežského práva, teda vyňatú spod právomoci miestnych ordinárov.
V súčasnosti viac ako šestnásťtisíc saleziánov – rehoľníkov pracuje takmer vo všetkých krajinách sveta. Organizačne tvoria 96 provincií, ktorú sú združené do 8 regiónov. Ústredie Saleziánov dona Bosca je v Ríme. Najvyšším predstaveným je rímsky pápež.
Generálnym predstaveným Saleziánov dona Bosca je od roku 2002 deviaty nástupca dona Bosca – Mexičan don Pascual Chávez Villanueva.