V minulých dňoch sme hlavnej kontrolórke mesta K. Balážovej adresovali otázky, ktorých časť sa týkala nedávno vynovenej mestskej stránky.
Zaujimalo nás, na základe akých právnych dokumentov sú zverejňované na úradnej stránke mesta informácie ako obedové menu súkromných reštauračných zariadení, narodenia, sobáše a úmrtia občanov mesta a najmä rôzne oznamy o komerčných podujatiach súkromných reštauračných, resp. klubových zariadení. Či sú to platené služby, ktoré mestský portál, financovaný z rozpočtu mesta, poskytuje.
Tieto naše otázky posunula hlavná kontrolórka Balážová, ktorá sa podujala zastrešovať projekt transparentné mesto, administrátorovi mestského portálu Marekovi Koltášovi. Ten nám zaslal rozsiahle vyjadrenie, v ktorom vysvetľuje svoj pohľad na to, čo by mala a bude mestská stránka zverejňovať. Odpoveď na otázku, na základe akých právnych dokumentov sú tieto informácie zverejňované, sme v jeho vyjadrení nenašli.
„Informácie (obedové menu súkromných reštauračných zariadení a rôzne oznamy o komerčných podujatiach súkromných reštauračných, resp. klubových zariadení) sú zverejňované bezplatne, informáciami o narodení, sobášoch a úmrtí občanov mesto priamo disponuje,“ uvádza vo svojom vyjadrení okrem iného Koltáš bez ďalšieho spresnenia, či napr. v tomto prípade je na to potrebný súhlas dotknutých osôb, resp. pozostalých a ak áno, či ho „mesto“ má.
Ako ďalej (v mene samosprávy?) na margo nami dotazovaných informácií tvrdí, „mesto Rožňava má záujem na tom, aby sa aj takýto typ služby propagoval, pretože našou snahou je maximálne vychádzať v ústrety všetkým návštevníkom stránky. Táto sekcia bola vytvorená aj s prihliadnutím na návštevníkov Rožňavy, resp. turistov, aby im bol poskytnutý široký záber informácií, čo môžu v príslušný deň v meste práve nájsť. To znamená aj to, kde sa môžu najesť. Denne zaznamenávame vysokú návštevnosť (okrem iných) aj tejto sekcie webu.“ Odvoláva sa pritom na to, že „takýto typ informácií zverejňujú aj ďalšie mestá a obce, napr. Žiar nad Hronom a iné.“
Ako tvrdí ďalej administrátor mestského portálu, informácie typu „spoločenská kronika mesta“ sú „štandardne zverejňovaným typom informácií, ktorými mesto disponuje a ktoré automaticky mestá a obce zverejňujú, či už vo svojich novinách (ak ich majú), alebo na internete – na svojich webových stránkach. Aj táto časť webu je občanmi, resp. návštevníkmi stránky žiadaná a patrí k najčítanejším sekciám. Takýto okruh informácií zverejňujú aj iné mestá, napr. Trebišov.“
Na margo rôznych oznamov o komerčných podujatiach súkromných reštauračných, resp. klubových zariadení Marek Koltáš vo svojom vyjadrení uvádza, že „sa zverejňujú bezplatne, a to ktorémukoľvek subjektu, ktorý organizuje podujatie v meste, resp. okolí a zároveň poskytne a požiada mesto o zverejnenie týchto informácií v sekcii Akcie v meste a regióne. Na oficiálnych stránkach mesta zverejňujeme akékoľvek informácie o spoločenských, kultúrnych či športových podujatiach, ktoré nám usporiadateľ vopred zašle a požiada nás o ich publikovanie na stránkach mesta v snahe osloviť a priniesť ich čo najväčšiemu okruhu obyvateľov. Oficiálne stránky mesta sa snažia prinášať maximum informácií o dianí v meste. Informácie tohto typu zverejňujú aj iné mestá, napr. Košice.“
V tejto súvislosti sme však zaznamenali podivuhodnú skúsenosť, keď napr. nami organizované podujatia, na ktoré sme pozývali nielen verejnosť ale aj mestské médiá, ich za celú trojročnú dobu existencie portálu Inforoznava.sk takmer nepostrehli a keď, tak len veľmi okrajovo a bez akejkoľvek zmienky, kto je ich organizárom.
„Do budúcna plánujeme webový portál rozšíriť ešte o ďalšie zaujímavé a pre návštevníka atraktívne témy a sekcie webu. Dianiu a životu v meste sa budeme venovať na webe ešte detailnejšie a podrobnejšie a pravidelnejšie budeme prinášať návštevníkom a obyvateľom mesta rýchle a komplexné informácie,“ tvrdí na záver svojho vyjadrenia Marek Koltáš.
To, na základe akého právneho dokumentu sú nami dotazované infomácie, najmä komerčného charakteru, na mestskej stránke (ale tiež na stránke mestskej televízie), zverejňované, sme sa nedozvedeli a to napriek tomu, že mesto zamestnáva troch právnikov, ďalšie právne služby si objednáva a právničkou je aj samotná hlavná kontrolórka mesta.
Namiesto toho sme dostali nič nehovoriace floskuly o predstavách jedného administrátora, ktorý zdá sa sám rozhoduje o tom, čo zverejní, resp. nezverejní, aj keď iba dočasne (v zamestnaneckom pomere) spravuje portál, ktorý mu nepatrí.
Pre osvieženie pamäti nielen pre administrátora mestského portálu uvádzame citát z úradnej zápisnice z rokovania zastupiteľstva: „p. MUDr. Vladislav Laciak poznamenal, že v rámci rozhovoru s Inforoznava.sk prisľúbil, že Rožňava sa pripojí k mestám, ktoré sú zapojené do projektu „transparentné mesto.“
Mimochom, zmienku o tomto rozhovore by ste na mestskej stránke márne hľadali, avízo naň neuverejnili ani vtedy mestom vydávané Rožňavské listy, hoci sme im to včas ponúkli. Zato sa však môžete na stránke mesta dočítať, kde sa nachádza Šanghaj, alebo preberať sa (platenými?) reklamnými bannermi na stránke mestskej televízie. Ak by ste však chceli napr. záznam z rokovania zastupiteľstva na DVD, pripravte si 200 eur. (Alebo už „zrazu“ nie?)
Na záver zopakujeme to podstatné a jediné, čo nás zaujímalo a zaujíma: na základe akého právneho dokumentu sú (v našej otázke) zmienené informácie na úradnej stránke mesta zverejňované?
Nepýtame sa teda na ich užitočnosť, žiadanosť ani nespochybňujeme to, či tam majú alebo nemajú byť, ba ani to, koľko miest a obcí ich má na svojich stránkach.
Zaujíma nás len prostý fakt, na akom právnom základe sa tak deje, prípadne aké tržby z tohto „širokého a žánrovo rozmanitého okruhu informácií, a to aj nad rámec zákonom predpísaných“ mesto má, napr. aj na plat samotného administrátora portálu.
Dokument: Vyjadrenie M. Koltáša
Súvisiace články:
Okrúhly stôl po rožňavsky
Quo vadis RVTV?
RVTV pýta za záznam 200 € !
Pavol Lacko / Trucpodnik?
Beshirová: Nič sme nezanedbali
Rado Kovács: “Máme technickú…